Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Bukowskie Jagodzianki (FOTO)

- Reklama -

„Bukowskie Jagodzianki” odbyły się 17 lipca w Bukowej. To już cykliczna impreza, w organizację której włącza się społeczność całej miejscowości.
Mieszkańcy Bukowej już po raz piąty zorganizowali festyn pod nazwą „Bukowskie Jagodzianki”. Nie zabrakło przygotowanych specjałów wykonanych z owoców lasu, występów artystycznych i konkursów. Mimo że kapryśna pogoda pokrzyżowała plany organizatorem, wszystko się udało, a przybyli tego dnia do Bukowej bawili się doskonale.
Jak podkreśliła na wstępie Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, „Bukowskie Jagodzianki” to impreza plenerowa pokazująca bogactwo przyrodnicze i kulturowe wsi Bukowa. – Jest to impreza promująca region, potrawy na bazie owoców leśnych oraz kulturę ludową Ziemi Biłgorajskiej, która przejawia się w pieśniach, obrzędowości, tradycyjnej kuchni oraz kultywowaniu ginących rzemiosł – mówiła. Dodała, że Bukowa to wyjątkowe miejsce, gdzie twórcy ludowi nadal strużą drewniane łyżki i wrzeciona tkackie, wyrabiają dranice i łuby, wykonują woskowe gromnice tradycyjną metodą tłoczenia, a utytułowany Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej utrwala to w swoich widowiskach obrzędowych. W miejscowości działa od niedawna Męski Zespół Śpiewaczy. – Nie wiem, gdzie jeszcze można by znaleźć bogactwo tak żywego folkloru. „Bukowskie Jagodzianki” aktywizują i integrują lokalne środowisko, promują kulturę, tradycje i walory przyrodnicze gminy Biłgoraj – mówiła.
W imieniu marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego przybył Artur Habza. Podkreślił, że to są również jego okolice i zawsze przyjeżdża tu z wielką radością. – Mam ogromną przyjemność, że tutaj przebywam i że do państwa przyjechałem. Pochodzę z sąsiedniej gminy Goraj – mówił do zgromadzonych. Podziękował i gratulował wszystkim w imieniu marszałka. – Cieszę się, że wierzycie w kulturę i szanujecie dobro poprzednich pokoleń i przekazujecie je – mówił. Gratulował spotkań, promowania kultury, sztuki i tradycji.
Na scenie wystąpiły m.in. dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego „Skrzydła”, Zespół „Jarzębina” z Bukowej, Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, Zespół „Czeremcha” z Gromady, Grupa taneczna z GOK w Obszy, Orkiestra Dęta z GOK w Obszy, Kapela Ludowa „Krążałka”, Zespół Folkowy „Podkowa”, Kapela Podwórkowa „Wygibusy” z Biłgoraja. Imprezę zakończyła wspólna zabawa z zespołem Mefis i Skaner. Można było dokonać pomiaru cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
Nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Był darmowy dmuchany park zabaw, konkursy i zabawy, a w jagodowym pokazie mody wybrano najładniejszą jagodziankę. Posmakować można było potraw z jagód: babeczek, ciast, dżemów, deserów.
Odbył się też konkurs na najlepszą potrawę. Komisja konkursowa oceniająca potrawy, jak sama podkreślała, miała trudne zadanie. Każda z pań włożyła dużo ciepłych uczuć w przygotowanie smakołyków. I miejsce zajęła Krystyna Małysza (kieszonki jagodowe), II miejsce Cecylia Zygmunt (deser jagodowy), III miejsce Renata Dyjach (ciasto jagodowo-śmietanowe).
Organizatorem imprezy była Ochotnicza Straż Pożarna w Bukowej przy współpracy Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bukowej, filii bibliotecznej, zespołu „Jarzębina”, Placówki Wsparcia Dziennego „Skrzydła” z filiami w Gromadzie i Woli Dereźniańskiej oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju. Impreza została dofinansowana przez wójta gm. Biłgoraj w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.