kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Budować przyszłość – pamiętać o przeszłości

- Reklama -

Gmina Józefów i policjanci z niemieckiego Hamburga upamiętnili ofiary mordu, dokonanego na Żydach w 1942 roku. Razem ufundowali pomnik z tablicami w trzech językach, który zostanie odsłonięty w czwartek 8 września.

Uroczystość rozpocznie się o 11.00, a oprócz józefowskich samorządowców i przedstawicieli niemieckiej policji wezmą w niej udział potomkowie rodzin pomordowanych oraz delegacje Państwowego Muzeum na Majdanku i policji z Biłgoraja.

urząd MArszałkowski projekt

74 lata temu członkowie niemieckiego batalionu policji otrzymali rozkaz rozstrzelania Żydów z Józefowa i okolic. Chociaż kilku funkcjonariuszy odmówiło wykonania zadania, w okolicy zbiornika wodnego zginęło wówczas ponad 1,5 tysiąca Żydów. Do niedawna w miejscu tragedii przy drodze wojewódzkiej w kierunku Biłgoraja znajdował się jedynie kamień, przypominający o ofiarach tej zbrodni, a po drugiej stronie groby pomordowanych. Właśnie w tym miejscu stanął pomnik, który z józefowskiego piaskowca wykonali Jan i Paweł Pastuszkowie, a sfinansowali po połowie samorząd Józefowa i policja z Hamburga. Napis na obelisku głosi: „Pamięci ponad 1500 żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn z Józefowa zamordowanych na tym terenie w dniu 13 lipca 1942 roku przez niemieckich policjantów ze 101. Rezerwowego Batalionu Policyjnego z Hamburga. Z pokorą kłaniamy się ofiarom. Policja z Hamburga 2016 rok”. Napis został wykonany w trzech językach – polskim, niemieckim i angielskim.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.