- Reklama -

Budowa domu – architekt czy gotowy projekt?

Budowa domu – architekt czy gotowy projekt? Odwieczny dylemat osób planujących budowę domu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć wszystkie za i przeciw obydwu opcji. Można stwierdzić, że wybór pomiędzy projektem gotowym a indywidualnym to tak jak wybór pomiędzy pójściem do sklepu a szyciem ubrania na miarę. Pójście do krawca to w dzisiejszych czasach przywilej nielicznych. Większość z nas wybiera zakupy w sklepie, bo są przede wszystkim szybsze i zdecydowanie tańsze. Z drugiej strony dom budujemy raz w życiu. I trzeba sobie zadać pytanie czy na takiej inwestycji warto oszczędzać?
Przed dokonaniem wyboru warto rozważyć zalety jednego i drugiego rozwiązania. Zacznijmy od gotowych projektów. Z pewnością ich największym i niepodważalnym atutem jest cena, która dla wielu inwestorów jest najważniejszym argumentem. Przystępując do budowy domu, mamy świadomość, że każda złotówka się liczy i każda złotówka się przyda. Zaoszczędzone na starcie pieniądze przecież można wydać na urządzenie domowego zacisza. Gotowe projekty są wygodne dla tych z nas, którym po prostu zależy na czasie. Dokumentacja dostępna jest od ręki. A my nie musimy poświęcać naszego cennego czasu na prowadzenie długich rozmów z architektem i innymi fachowcami. Są one przecież czasochłonne i wymagają dużego zaangażowania. Ponadto gotowy projekt jest idealny dla tych, którzy na budownictwie nie znają się, a propozycja gotowych rozwiązań w pełni ich satysfakcjonuje. Kolejną zaletą gotowego projektu jest ich bardzo duży wybór. W kioskach i księgarniach znajdziemy stosy katalogów z projektami, również w Internecie można bez trudu przejrzeć tysiące propozycji. To stanowi gwarancję, że nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego dla nas projektu.
Jeśli nie mamy wyobraźni przestrzennej i przemawiają do nas obrazy, to gotowy projekt spełni nasze wymagania. Dostępne wizualizacje pomogą nam zobaczyć, jak w niedługiej przyszłości będzie wyglądać nasz wymarzony dom. Duży wybór takich projektów znajdziemy na stronie www.pracownia-projekty.dom.pl. W wielu pracowniach jest możliwość zobaczenia wybranego przez nas projektu "w naturze". Wówczas możemy się sami przekonać jak wygląda dom, wejść do niego, obejrzeć i zapytać lokatorów o komfort mieszkania. O gotowych projektach dowiemy się też bardzo wiele z Internetu. Czasami wystarczy wrzucić w wyszukiwarkę nazwę projektu, by natrafić na komentarze inwestorów na temat "naszego" projektu. 
Swoje zalety ma też budowa domu zaprojektowanego przez architekta. Przede wszystkim to my decydujemy, jaki architekt wykona dla nas projekt. Możemy wówczas wziąć pod uwagę doświadczenie architekta, a także jego wcześniej wykonane projekty i oczywiście cenę za usługę. Jest to też dobra opcja dla osób, które posiadają niestandardową działkę pod budowę. Wówczas uwzględnione zostaną takie aspekty jak charakter miejsca, bliskość okolicznych budynków i ewentualnych uciążliwości sąsiedztwa. Przy tworzeniu indywidualnego projektu to od nas będzie zależało wprowadzenie wielu rozwiązań. To my określamy swoje potrzeby i dokonujemy wyborów optymalnych dla nas rozwiązań. A często zdarza się tak, że podpowiedzi architekta zwracają naszą uwagę na rzeczy, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę i okazują się bezcenne w planowaniu naszej inwestycji. Dobry architekt udzieli nam też informacji o wyborze odpowiednich materiałów, a nawet miejsc, w których możemy się w nie zaopatrzyć. Wybór indywidualnego projektu daje nam też często możliwość rozłożenia opłat na raty. Wynagrodzenie za projekt indywidualny zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych, a kończy na kilkudziesięciu. Można wówczas podjąć próbę negocjacji. 
Istnieje też możliwość, która w pewnym sensie pogodzi gotowy projekt z indywidualnym. Bywa tak, że gotowy projekt domu możemy edytować zgodnie z naszymi potrzebami. Wówczas z pomocą architekta nanoszone są nasze indywidualne potrzeby i rozwiązania na istniejący już gotowy projekt. Takie możliwości znajdziemy chociażby na stronie pracownia-projekty.dom.pl. Znajduje się tam wiele gotowych projektów, które sprostają gustom najbardziej wymagających klientów. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.