- Reklama -

- Reklama -

Budowa domku letniskowego: proces i praktyczne porady

- Reklama -

Domki letniskowe można znaleźć na działce każdego z nas zarówno ogrodu, jak i domku mieszkalnego. Zazwyczaj są używane do przechowywania najróżniejszych przedmiotów – od drewna opałowego i narzędzi ogrodniczych, aż do nieużywanych przedmiotów, które nie mają nic wspólnego z gospodarstwem domowym. Mimo że ta nieskomplikowana konstrukcja może powstać na każdej działce w stosunkowo krótkim czasie, to przed jej postawieniem warto oszacować nie tylko proces budowy, ale również jego koszt.

 

Jak wybrać właściwy rozmiar domku letniskowego?

toyota Yaris

Chociaż w praktyce domki letniskowe nie cechują się dużym metrażem, to na podstawie indywidualnych potrzeb możesz zdecydować, jaki rozmiar będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Na podstawie wymiaru swojego domku możesz wybrać również jego rodzaj: wolnostojący lub przylegający domek letniskowy.

Druga opcja jest zazwyczaj wybierana, gdy planuje się budowę małych pomieszczeń zapasowych. Jeśli potrzebujesz domku letniskowego, żeby móc przechowywać w nim kilka zbędnych przedmiotów, to taki budynek przyłączony do Twojego domu mieszkalnego jest znakomitym wyborem. Przyłączając go do ściany głównego domu, zaoszczędzisz nie tylko materiały na jedną ścianę domku letniego, ale również będziesz w stanie wybudować bezpośrednie wejście z garażu lub domu, unikając tym samym problemów z dostępem do domku letniskowego zimą.

Biorąc jednak pod uwagę główne przeznaczenie domku letniskowego – przechowywanie przedmiotów, które nie są często używane w Twoim gospodarstwie domowym – lepiej nie unikać większych pomieszczeń ogrodowych. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko na zwolnienie miejsca w Twoim domu (garażu, korytarzu lub nawet salonie), ale również będzie bardziej ekonomicznym wyjściem niż budowanie ogromnego garażu. Jeśli planujesz, od czasu do czasu używać domek letniskowy jako biuro, warto jest rozważyć takie czynniki jak cyrkulacja powietrza i dostęp światła słonecznego do pomieszczenia.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

 Kup lub zbuduj sam: korzyści i cena

Istnieje szereg zalet i wad, które powinny być dobrze przemyślane przed podjęciem decyzji: kupić domek letniskowy, który już został zbudowany czy zbudować go na własną rękę od podstaw?

Przede wszystkim, jeśli zdecydujesz się na samodzielną budowę takiej konstrukcji, będziesz mógł stworzyć jego projekt i zdecydować o planie technicznym. Chociaż z praktycznego punktu widzenia, projekt domku letniskowego nie jest rzeczą priorytetową, to jest istotną kwestią. Domki letniskowe budowane w złym guście, pozbawione wyrazu, mogą całkowicie zniszczyć widok na ogród. Warto, zatem pamiętać, że niezależnie od tego czy kupujesz czy budujesz swój domek, powinieneś upewnić się, że jego projekt nie tylko uzupełni wygląd Twojego ogrodu, ale również będzie pasował do istniejących budynków. Można łatwo uzyskać taki rezultat wybierając styl lub elementy, które będą współgrać z całą posesją.

Kolejnym ważnym aspektem jest cena. Przed podjęciem decyzji o zakupie lub budowie domku letniskowego, warto jest dokładnie obliczyć przyszłe koszty związane z obiema opcjami. Jak w przypadku każdego budynku cena domku letniego w znacznym stopniu zależy od jego wymiarów oraz materiałów.

 Etapy konstrukcyjne domku letniskowego

  1. Gdy już zdecydujesz, jaką przestrzeń chcesz przeznaczyć na swój domek letniskowy, powinieneś dokładnie obliczyć wszystkie jego wymiary przed podjęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Ostrożnie oznacz lokalizację fundamentu i dobrze ją wypoziomuj. Nawet niewielkie rozbieżności mogą doprowadzić do nieszczelności w pomieszczeniach lub innych problemów technicznych.

 

2. Domki letniskowe buduje się tak, jak każdą inną konstrukcję. Prace należy zacząć od wylania fundamentu. Z łatwością wykonasz ten etap sam, potrzebujesz tylko trochę cementu, piasku i wody. Zacznij od wymieszania piasku z cementem w proporcji 1:4, a następnie lekko rozcieńcz tę miksturę wodą. Warto zapamiętać, że zbyt duża ilość wody osłabi miksturę, dlatego woda powinna być używana z ogromna ostrożnością. Tak przygotowany fundament pozostaw na 24 godziny, przed położeniem na niego dodatkowego obciążenia. Po upływie tego czasu beton jest gotowy i można rozpocząć przygotowanie ramy domku – ale najpierw upewnij się, że podpory poprzeczne są w odpowiednim miejscu, aby dopasować je do krawędzi płyty OSB, która będzie pełniła funkcję podłogi.

3. Po wykonaniu powyższych prac, można przystąpić do konstruowania ram ściennych. Opierając się na doświadczeniu, zalecamy przymocowanie nad ramą wodoodpornej folii, aby zwiększyć ochronę ścian Twojego domku letniskowego.

 

4. Po zakończeniu prac związanych ze ścianami budynku możesz zająć się dachem. Konstrukcja dachu w domku letniskowym praktycznie niczym się nie różni od montowania zadaszenia w każdym innym drewnianym budynku – prawdopodobnie jest to najbardziej skomplikowany element procesu budowy domku letniskowego.

5. Po zakończeniu wszystkich prac budowlanych można przystąpić do położenia podłogi, okien, drzwi oraz dekorowania domku letniskowego. Biorąc pod uwagę, że budynek nie będzie ocieplony, warto jest wybrać wysokiej jakości szczelne okna i drzwi.

Dalsza praca nad domkiem to Twoja pełna improwizacja. Wybierz kolory, które najbardziej pasują do Twojego ogrodu oraz pamiętaj o zainstalowaniu oświetlenia. Domki letniskowe są warte każdego wysiłku, który włożysz w ich budowę.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.