- Reklama -

Brawo majdańscy krwiodawcy!

Po raz pierwszy akcja krwiodawstwa została zorganizowana w Majdanie Starym, a już można nazwać ją bardzo udaną. W niedzielę do punktu poboru, zorganizowanego na terenie szkoły, przyszło ponad 50 osób chętnych oddać swoją krew. Ostatecznie krew oddało 41 krwiodawców. Zebrano ponad 18 litrów tego cennego leku, który jest niezastąpiony przy wielu zabiegach medycznych, a nie można go wyprodukować sztucznie. 

Tak wielki odzew majdańskiej społeczności to wspólny sukces organizatorów. W akcję włączyła się młodzież, a także nauczyciele i dyrekcja szkoły. Przy obsłudze akcji poboru krwi pracowały także harcerki z dwóch zastępów należących do 5. Tarnogrodzkiej Drużyny Harcerek "Agape" – "Życzliwość" i "Lojalność". Za rozpowszechnienie i promowanie tak szczytnego zachowania podziękować należy księżom z miejscowej parafii. Inicjatywa zorganizowania zbiórki krwi wyszła od biłgorajskiego oddziału PCK. – Odzew mieszkańców Majdanu i okolicznych miejscowości, którzy włączyli się w akcję krwiodawstwa, przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Edward Kurzyna, kierownik biura PCK i pomysłodawca akcji. – Jesteśmy gotowi do zorganizowania kolejnej zbiórki krwi. Jej termin ustalono na 29 czerwca, w dzień odpustu w parafii pw. Piotra i Pawła – dodaje.

- Reklama -

W trakcie trwania poboru krwi w szkole zorganizowano konkurs plastyczny "Honorowe krwiodawstwo widziane oczami dzieci". – Poprzez zorganizowanie konkursu chcieliśmy zainicjować dyskusję w rodzinach na temat krwiodawstwa. Ważna jest świadomość, dlaczego dzielenie się tym cennym darem jest takie ważne – dodają organizatorzy. Młodzież z Zespołu Szkół im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym zaprezentowała pokaz udzielania pierwszej pomocy.

Były także nagrody dla krwiodawców, które ufundował Bank Spółdzielczy w Księżpolu. Upominki wręczono pierwszemu, piątemu, dziesiątemu i piętnastemu w kolejności krwiodawcy. 

– Oddanie krwi to jeden z najcenniejszych darów, to danie drugiemu wiary często traconej w wyniku choroby, to niejednokrotnie nadzieja na wyleczenie, to dar chrześcijańskiej miłości bliźniego. Tak uczył nas św. Jan Paweł II  podsumowują organizatorzy i zapraszają do udziału w kolejnej zbiórce krwi.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.