- Reklama -

Brakuje pieniędzy na ukończenie filmu “Dzień i Noc”

Od roku w powiecie biłgorajskim trwają prace przy nagraniach do filmu pełnometrażowego pt. "Dzień i Noc". Aby go ukończyć reżyserom brakuje 65 tys. zł. W tym celu na portalu zrzutka.pl ogłoszona została zbiórka funduszy. Do tej pory uzbierano tam niespełna 12 tys zł. O filmie i o tym, co zostało już zrobione, piszą jego reżyserzy Kasia Machałek i Łukasz Machowski.

Sceny do filmu nagrywane były między innymi w Aleksandrowie, Obszy, Rudzie Zagrody, Zastawiu, Bukowcu,  Puszczy Solskiej oraz na bagnach Obary.

– „Dzień i Noc” to przeplatające się opowieści o sile kobiet i życiu blisko natury, w obecności zjawisk nadprzyrodzonych i magii. Jest to projekt tworzony z potrzeby serca. Film przywołuje pamięć zbiorową najstarszego pokolenia kobiet z Roztocza. Wskrzesza i uwiecznia obrzędy, pieśni i folklor świata, który nieubłaganie odchodzi w przeszłość, a o istnieniu którego nie można zapomnieć – piszą  Kasia Machałek i Łukasz Machowski, reżyserzy filmu “Dzień i Noc”.

Aby wspomóc zbiórkę można wpłacić pieniądze klikając tutaj.

Co już zrobiliśmy?

Rok temu postanowiliśmy wrócić w rodzinne strony Kasi, na dzikie i piękne Roztocze, aby zrealizować film. W miarę jak odkrywaliśmy kolejne fascynujące historie kobiet z regionu, nasz projekt ewoluował i ze skromnego 30-minutowego dokumentu stał się trwającym 80 minut filmem pełnometrażowym, z aktorami i scenami zbiorowymi o dużym rozmachu inscenizacyjnym.

Po 12 miesiącach wytrwałej pracy, zbieraniu materiałów, tworzeniu kolejnych wersji scenariusza, organizowaniu funduszy, kostiumów, lokacji, sprzętu, ekipy i aktorów, pracy od świtu do zmierzchu na planie filmowym i składaniu filmu w całość w ciemnym studiu montażowym, z dumą możemy obwieścić światu, że film „Dzień i Noc” jest prawie gotowy!

n8b404568fcc1d2a.jpeg

Dlaczego potrzebujemy Waszej pomocy?

Teraz, na ostatniej prostej, czeka nas jeszcze jedno wyzwanie. Brakuje nam funduszy, aby ukończyć film. Dlatego też postanowiliśmy zwrócić się do Was wszystkich, ludzi, którzy wierzą w to, co robimy, miłośników kina oraz mieszkańców Roztocza kochających swój region, o wparcie finansowe, abyśmy mogli ukończyć film „Dzień i Noc”.

zbd4cfe3500f8ba1.jpeg

Na co zbieramy?

Pieniądze, które staramy się zebrać, zostaną przeznaczone na postprodukcję oraz promocję filmu, a konkretnie:

  • na dźwięk, tj. wyczyszczenie dialogów, dogranie ambientów, postsynchronów, efektów dźwiękowych, wyrównanie i mix ścieżek dźwiękowych, dialogów, efektów i muzyki, zgranie dźwięku w systemie 5.1;
  • na kolor do filmu, czyli korektę barwną obrazu, wykreowanie i wyrównanie koloru w filmie, aby stworzyć spójną, fascynującą wizję świata przedstawionego;
  • na muzykę do filmu, gaże dla kompozytora muzyki Nascuy Linaresa i dodatkowych muzyków, którzy wykonają jego kompozycje na żywych instrumentach;
  • na projekt i wydruki materiałów promocyjnych;
  • na zbudowanie strony internetowej, która jest kluczowym elementem promocji;
  • na opłaty wpisowe na polskie i zagraniczne festiwale filmowe.

- Reklama -

Wszystkie wyżej wymienione aspekty postprodukcji i promocji są niezbędne do ukończenia projektu.

Dlaczego projekt jest unikatowy?

Nasz film posiada nowatorską konstrukcję narracyjną, jest połączeniem dokumentu obserwacyjnego dziejącego się współcześnie i filmu fabularnego, w którym przenosimy się do 1959 roku, do czasów młodości naszych bohaterek. Obie płaszczyzny przeplatają się z sobą koronkowo.

Nigdy wcześniej nie powstał film o kobietach z Roztocza będący produkcją na światowym poziomie pod względem technicznym – nakręcony kamerą filmową SONY FS7, z dźwiękiem przestrzennym 5.1. oraz o takim rozmachu inscenizacyjnym.

W jednym filmie obok siebie wystąpiło 14 wschodzących gwiazd polskiego kina, dziewczyn o niesamowitym talencie i osobowości, które na co dzień można zobaczyć w filmach na Netflixie i w serialach. W rolę wiedźmy Nawoi wcieliła się Sandra Korzeniak, muza kultowego reżysera teatralnego Krystiana Lupy.

Wskrzesiliśmy roztoczański targ z końca lat 50., gdzie w role handlarzy wcielili się autentyczni mieszkańcy regionu, a ciężkie warunki pogodowe dodały tylko dramatyzmu filmowanym scenom.

Muzykę do naszego filmu tworzy światowej klasy kompozytor Nascuy Linaresa, twórca muzyki do nominowanego do Oskara filmu „W objęciach węża”. Nascuy, pisząc muzykę do „Dzień i Noc”, wykorzystał biały śpiew ludowy Zespołu Śpiewaczy z Rudy Solskiej i połączył go z kompozycjami wykonanymi na instrumencie zbudowanym specjalnie na potrzeby filmu.

Wszystko to było możliwe dzięki pomocy lokalnych firm, samorządów i wspaniałych mieszkańców regionu.

cd9acedd8675d087.jpeg

Co planujemy zrobić z filmem?

Przez ostatnią dekadę mieszkaliśmy za granicą, co pozwoliło nam pracować nad projektami filmowymi w takich miejscach jak Chiny, Nowy Jork czy Londyn. Po powrocie w rodzinne strony na nowo zachwyciliśmy się unikalnością własnego regionu. Ukończony film przetłumaczymy na język angielski i wyślemy na prestiżowe polskie i światowe festiwale filmowe. Jesteśmy przekonani, że nasz film podbije serca widzów na całym świecie. Wierzymy, że z Waszą pomocą uda nam się dokończyć „Dzień i Noc”! – piszą reżyserzy filmu.

zc0b1a3b79b9c699.jpeg

e92fda5870ed98e7.jpeg

zrzutka. pl

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.