- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

“Bonus” dla sołtysów

Władze gminy Jozefów zdecydowały się na przekazanie sołtysom dodatkowych środków finansowych. Ma to im wyrównać straty, jakie ponieśli przez pandemię koronawirusa. Sprawdzamy, jakie środki trafią do poszczególnych sołtysów.

 Pandemia koronawirusa troszkę namieszała, jeśli chodzi o dochody sołtysów – stwierdza burmistrz Józefowa Roman Dziura. Wyjaśnia, że już w roku ubiegłym zaobserwowano znaczny spodek ich dochodów. Coraz więcej osób rezygnuje m.in. z dokonywania opłat podatkowych bezpośrednio u sołtysów. Dokonuje wpłat przelewami lub drogą elektroniczną. – Trzeba szukać jakiegoś rozwiązania, które mogłyby te ubytki rekompensować. Uznaliśmy, że trzeba szukać jakiegoś rozwiązania dla sołtysów. Zaproponowaliśmy przekazanie sołtysom dodatkowych środków finansowych po złotówce od każdego domu, który jest na terenie sołectwa. Pierwotnie planowaliśmy, że ma to być dom zamieszkały. Chcieliśmy wdrożyć pomysł, aby była to złotówka od dostarczenia korespondencji do jednego domu. Zaczęliśmy robić rozeznanie, bo sołtysi nam sygnalizowali, że w niektórych gminach są bonusy, tzw. “dodatki covidowe” – mówił. Władze gminy zrobiły rozeznanie w sąsiednich gminach. Okazało się, że nikt nikomu “dodatków covidowych” nie wypłaca.

Władze gminy zaproponowały zmiany w prowizjach dla sołtysów. Otrzymają oni  wysokości 6% kwoty zebranej od opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz 10% od kwoty zebranej od podatków.

Dodatkowo dojdzie “bonus” w wysokości 1 zł za każdy dom w sołectwie. Przyjęto zasadę, że minimalnie będzie to kwota 50 zł. – Nie mogliśmy zrobić co do złotówki. W niektórych sołectwach jest 12 domów. Ilości będą zaokrąglone – mówił. Dodał, że czas będzie weryfikował to rozwiązanie, jednak jest to pomysł, aby sołtysów uhonorować. – Będziemy jedną z pierwszych gmin, która zdecydowała się na takie rozwiązanie. Chcemy, aby sołtysi czuli się uhonorowani i wiedzieli, że chcemy o nich zadbać – dodał. Dodatek wypłacany będzie w maju.  

Tak kształtuje się kwota stała prowizji w myśl zasady złotówka za dom: 

przewodniczący Osiedla Józefów Centrum – 520 zł,

przewodniczący Osiedla Józefów Morgi – 130 zł,

przewodniczący Osiedla Józefów Pardysówka – 160 zł,

sołtys sołectwa Samsonówka – 90 zł,

sołtys sołectwa Siedliska – 110 zł,

sołtys sołectwa Borowina – 70 zł,

sołtys sołectwa Brzeziny – 70 zł,

- Reklama -

sołtys sołectwa Czarny Las – 50 zł,

sołtys sołectwa Długi Kąt – l40 zł,

sołtys sołectwa Górecko Stare – 100 zł,

sołtys sołectwa Górniki – 100 zł,

sołtys sołectwa Hamernia – 90 zł,

sołtys sołectwa Majdan Kasztelański – 60 zł,

sołtys sołectwa Majdan Nepryski – 240 zł,

sołtys sołectwa Stanisławów – 130 zł,

sołtys sołectwa Szopowe – 50 zł,

sołtys sołectwa Tarnowola – 50 zł.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.