- Reklama -

- Reklama -

Bój o pomnik Józefa Dechnika

Być może pomnik Józefa Dechnika znajdujący obok Szkoły Muzycznej niebawem zniknie z krajobrazu Biłgoraja. Lubelski Urząd Wojewódzki kazał go usunąć. Wszystko za sprawą ustawy dekomunizacyjnej.

Wezwanie do usunięcia pomnika otrzymała dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej, gdyż to na jej terenie znajduje się obiekt. Ma na to czas do końca lipca br. Korespondencja w tej sprawie miedzy burmistrzem Januszem Rosłanem oraz Instytutem Pamięci Narodowej trwała od dawna.

Warto zaznaczyć, że w tym roku Urząd Miasta dokonał zmiany tablicy na pomniku. Zamiast napisy „Budowniczy Polski Ludowej” widnieje napis „Zasłużony dla miasta Biłgoraj”. Ten tytuł nadała mu Rada Miasta uchwałą.

Zdaniem władz miasta, Józef Dechnik przyczynił się do szybkiej odbudowy miasta po II wojnie światowej, do powstania nowych zakładów pracy i budowy niezbędnej infrastruktury. Dzięki temu Biłgoraj stał się jednym z najszybciej rozwijających się miast nie tylko w województwie lubelskim, ale i w całym kraju.

- Reklama -

Z jego inicjatywy wykonano przebudowę kolei relacji Biłgoraj – Zwierzyniec z wąskotorowej na normalnotorową, a w latach 70. powstała szerokotorowa linia kolejowa Katowice – Hrubieszów przebiegająca przez Biłgoraj. Powstało wiele nowych zakładów pracy, takich jak: Włosiankarska Spółdzielnia Pracy, zakłady „Bitra”, Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego MEWA, które dały pracę tysiącom kobiet z powiatu i okolic. Powstały też Biłgorajskie Zakłady Naprawy Samochodów, które były największym pracodawcą dla mężczyzn. Józef Dechnik miał także swój wkład w rozwój sieci szkół, z jego inicjatywy powstały: Liceum Pedagogiczne, Liceum Pielęgniarskie, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Technikum Leśne, Szkoła Mechaniczna, Technikum Elektryczne, Zasadnicza Szkoła Budowlana, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Zbiorcza Szkoła Gminna i Szkoła Podstawowa nr 4. W 1978 r. Rada Państwa nadała miastu Biłgoraj Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Józef Dechnik ceniony był za kulturę osobistą i skromność. Tak jak inni mieszkańcy czekał w kolejce na przydział mieszkania spółdzielczego, a wiedząc, że są osoby potrzebujące mieszkania bardziej niż on, potrafił ustąpić kolejność innej rodzinie. Józefa Dechnika określano jako człowieka najbardziej ofiarnego, uczciwego, oddanego pracy dla dobra społeczeństwa.

Innego zdania jest Instytut Pamięci Narodowej.

Przypomnijmy, że zgodnie z nową ustawą, samorządy muszą z przestrzeni publicznej usunąć nazw upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go. W Polsce jest około 1200-1400 nazw miejsc, które upamiętniają system komunistyczny. Zgodnie z ustawą nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Określono w niej, że „za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”. Jeśli samorząd nie zmieni w wyznaczonym czasie nazwy ulicy, decyzję taką podejmie wojewoda, wydając w terminie trzech miesięcy zarządzenie zastępcze po zasięgnięciu opinii IPN. W Biłgoraju, w związku z tą ustawą, dokonano zmiany nazwy trzech ulic. Teraz przyszedł czas na pomnik Józefa Dechnika.

 

- Reklama -

4 Komentarze
 1. Adrian Keys mówi

  To jest szok. Powinni jeszcze zrobić Ustawę przeciw Deklom w głowach. Na Śląsku jest Park generała Ziętka i Chorzowski Park jego imienia.Jest nawer Rosarium im Ziętka. W Sosnowcu to w Zagłębiu obok Śląska jest ponoć ulica Edwarda Gierka i niech by kto ich miał usunąć to by była rewolta i burdy. Tak wielki człowiek jak Dechnik i usuwanie go jego pamięci o nim a szczególnie o jego dokonaniach i dziełach to jest skandaliczne. Gdzie pamięć o ludziach filmowego pułkownika Kwiatkowskiego? Gdzie idea Walenrodyzmu w Polakach?

 2. miastowy mówi

  ja osobiscie znalem dechnika jako male dziecko..miasto bilgoraj juz nigdy nie bedzie mialo takiego obywatela jak Dechnik.NIGDY bo nie bedzie juz takiej sytuacjii jak wojna, po wojnie, odbudowa , budowa kraju.nigdy nie bedzie juz tysiaca okolicznosci w kturych dzialali tacy ludzie jak DECHNIK.nikt juz nie wybuduje MEWY .BZNTS(popularnie nazywanego „biznesu”) ruwnierz nikt nie wybuduje polaczenia kolejowego…ludzie kturzy dzisiaj gardluja o likwidacji wszystkich wspomnieñ i calej historii , na dzieñ dzisiejszy nie wybudowali absolutnie nic. ale nic. nie ma ani jednej osoby ktura by byla motorem na skale i poziom DECHNIKA. kawalki drog .lub sciezki rowerowe. to wszystko na co stac dziejszych budowniczych. i cale szczescie!!bo takich rzeczy to sie nawet nie nazywa. ludzie nie beda chcieli nawet tego nazwac… bo nie warto,..po prostu rzeczy bez nazwy…..bez historii

 3. BBB mówi

  To może niech pan wojewoda przyjedzie osobiscie usuwać pomnik Dechnika

 4. Lekarz mówi

  Moja propozycja osoby godnej upamiętnienia pomnikiem w Biłgoraju : http://www.bilgoraj.lbl.pl/prasa/tanew/397/pojasek.php

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.