Michałek Żak

- Reklama -

„Bóg się narodził” w ZSBiO

„Tu na scenie stoi święta już rodzina. Maria czule tuli Syna. Przy nich wszyscy się zebrali, jedni bliżej inni dalej: pastuszkowie, aniołowie, sługa, hetman, Trzej Królowie. Oni byli z nim w potrzebie, teraz wszyscy są już w niebie…” – To piękna i wymowna konkluzja jasełek, które 20 grudnia 2019 roku przygotowali uczniowie ZSBiO w Biłgoraju.

Zgodnie z coroczną bożonarodzeniową tradycją uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju we współpracy z nauczycielami stworzyli niezwykłe widowisko ukazujące biblijną historię zbawienia w połączeniu z elementami teraźniejszości.

W jasełkach wzięły udział postacie biblijne takie jak: Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, król Herod, Trzej Królowie, pastuszkowie. Uczniowie byli zarówno aktorami i narratorami, ale również projektantami całej dekoracji, strojów oraz rekwizytów. Podczas przedstawienia odśpiewano kilka rzewnych piosenek zachowanych w świątecznej atmosferze, jak np. „Mario czy już wiesz?”, „The first Noel”, „Kiedy nocą spojrzysz w niebo” oraz tradycyjnych kolęd wśród których była kolęda „Jezus Malusieńki”.

W jasełkach poruszono najważniejsze kwestie związane z narodzeniem Jezusa Chrystusa. Pastuszkowie, którzy strzegli stad, siedząc przy ognisku rozprawiali na temat tego w jaki sposób zabić wilka. Po długich rozmowach w końcu zmorzył ich głęboki sen. Wtem nadszedł anioł, który im objawił o narodzeniu Jezusa. Pastuszkowie na wieść o tej nowinie porwali się ze snu, nie wierząc w to co widzą i słyszą. Byli przekonani, ze Bóg który zstąpił z nieba jest w pałacu albo zamku. Anioł wyjaśnił, że to licha, uboga stajenka. Pastuszkowie zabrali, co mieli najcenniejsze i udali się aby zobaczyć Dzieciątko. A tymczasem w pałacu króla Heroda, odbywały się huczne hulanki i swawole. Beztroską biesiadę przerwało przybycie Trzech Króli ze Wschodu, którzy pytali o drogę do Betlejem. Nie byli świadomi, iż Herod chce w najbliższym czasie zgładzić wszystkie małe dzieci, w tym również Jezusa. Jednak gwiazda betlejemska wskazała im właściwą drogę. Przybyli mędrcy obdarowali Dzieciątko złotem, kadziłem i mirrą. W międzyczasie rozdarty emocjonalnie hetman, który z polecenia Heroda miał zgładzić Jezusa, dotarł do Betlejem. Dzięki dobroci serca aby jednak nie zabijać Nowonarodzonego, został przy żłóbku aby służyć nowemu Panu.

- Reklama -

Reżyserem jasełek  był jeden z nauczycieli „Budowlanki” Mirosław Kita. Nieco współczesny wymiar jasełek, choć nadal oparty na kanwie wydarzeń z Pisma Świętego, wywarł na publiczności pozytywne emocje. Inscenizacja wprawiła widzów w duchowy nastrój na zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

J.P.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.