- Reklama -

Bociany nie mają gniazda

Podczas budowy parkingu na osiedlu Ogrody w Biłgoraju zdemontowany został słup, na którym swoje gniazdo od kilku lat miały bociany. Zdaniem jednego z mieszkańców, gniazdo zostało uszkodzone.

Na osiedlu Ogrody (ul. Piłsudskiego) trwa budowa parkingu. Inwestycję realizuje samorząd miasta Biłgoraj oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa "Łada". Zdaniem mieszkańca jednego z bloków, podczas prac usunięto słup, na którym było bocianie gniazdo. Podkreśla on, że przez to bocianów w tym roku nie będzie. – Każdy patrzył na te ptaki. Ludzie ul. Poniatowskiego szli do kościoła i podziwiali ptaki. Słuchali jak klekoczą. Teraz ptaków nie ma – mówi Ryszard Tryka. Jego zdaniem, do tego typu sytuacji nie powinno dochodzić. 

Mimo że słup stoi już na swoim miejscu, bocianów nie ma. Miejmy nadzieję, że jeszcze przylecą i będą sprawiać radość mieszkańcom Biłgoraja.

- Reklama -

O tym, że bociany wiją gniazdo na Osiedlu Ogrody w Biłgoraju pisaliśmy dwa lata temu.  Wówczas para bocianów została "zwabiona" przez jednego z mieszkańców blokowiska. Swoje gniazdo uwiły na ul. Piłsudskiego, przy bloku nr 62. Ale skąd bociany na biłgorajskim blokowisku? Sprawcą całego zamieszania był Ryszard Tryka, mieszkaniec bloku nr 62. To właśnie on kilka lat temu pomyślał, że może warto "ściągnąć" bociany na osiedle. Zachętą miał być słup, na końcu którego zrobił stelaż gniazda. Minęło kilka lat i bociany w końcu pojawiły się. – Ponad tydzień temu wokół słupa krążyły cztery bociany. Odbyła się walka, po czym została jedna para. Już tak kilka dni jeden z bocianów znosi gałązki, z których powoli powstaje gniazdo – relacjonował wówczas pan Ryszard, który nie krył swojego zamiłowania do przyrody. Podkreślał, że widok bardzo go cieszył. Każdy z zaciekawieniem śledził postępy budowy bocianiego gniazda.

Bociany niemal u każdego wywołują uśmiech na twarzy. Zwiastują wiosnę, a my wypatrujemy ich z niecierpliwością. Mówi się, że gdy po raz pierwszy zobaczymy bociana na gnieździe, nasz rok będzie spokojny, bez podróży. Natomiast gdy ujrzymy lecącego, czekają nas dalekie wojaże.

Bociany to ptaki, które przez nas Polaków przyjmowane są jako dobry znak. Każdy z nas w przededniu wiosny rozgląda się za tymi ptakami, które stały się niejako jej zwiastunem i symbolem. Gniazda, które budują najczęściej na wysokich słupach czy rzadziej drzewach, wpisały się na stałe w wiejski krajobraz. Mieszkańców osiedla tym bardziej cieszyło, że zadomowiły się w miejskim zgiełku.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.