Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Bliżej wiary – czy wiesz, co to jest trybularz?

Obrzędy liturgiczne mają w sobie coś magicznego, a jednocześnie tak wyjątkowego. Wykorzystywane podczas nich utensylia nie tylko podkreślają istotę obrządku, ale również pozwalają wiernym chrześcijanom jeszcze bardziej zbliżyć się ku Bogu. Czy zastanawialiście się natomiast, kiedy wykorzystywany jest trybularz kościelny i czym w rzeczywistości jest?

- Reklama -

Czym jest trybularz?

Stary Testament niejednokrotnie wspominał o kadzidle i zwyczaju kadzenia w trakcie przeprowadzanej liturgii jako wiecznym symbolu uwielbienia Boga. Pomimo przemijających lat pewne tradycje chrześcijańskie pozostały z nami na dobre, przybierając poniekąd inną formę. Kadzidło samo w sobie to nic innego, jak substancje pochodzenia naturalnego, które wraz z ich spalaniem zaczynają wydzielać przyjemny, a zarazem rzadko spotykany zapach. Co ciekawe, kadzidło po raz pierwszy zostało wykorzystane już w starożytnym Egipcie, by w późniejszych latach posłużyć także do celów leczniczych. Okadzanie mieszkania chorego miało bowiem ułatwić mu powrót do zdrowia i zapewnić opiekę boską. Metody te obecnie raczej nie są wykorzystywane, a zwyczaj kadzenia ma miejsce najczęściej podczas uroczystych nabożeństw czy mszy świętych, do przeprowadzenia których mogą okazać się konieczne utensylia liturgiczne. Jednym z nich jest właśnie trybularz określany również mianem kadzielnicy kościelnej, który z pewnością doskonale kojarzycie. Skorzystaj z oferty – kup trybularz online na Holyart.pl

Mulawa wybory do 05.04.2024

Trybularz kościelny – kiedy jest wykorzystywany?

Kościelny trybularz stanowi jedno z głównych naczyń liturgicznych służących do kadzenia w trakcie ważnej uroczystości. Może również zostać wykorzystany w trakcie obrzędu pogrzebowego. Wewnątrz znajduje się bowiem specjalny kociołek, do którego ministrant wrzuca rozżarzony węgielek i przysypuje ziarnami kadzidła. Wówczas z trybularza zacznie unosić się dość specyficzna woń wraz z delikatnym dymem. W całym obrządku duże znaczenie ma także umiejscowienie ołtarza. Oddalony od ściany zostanie okadzony poprzez obejście go dookoła. Jeżeli natomiast ołtarz znajduje się tuż pod ścianą, wówczas turyferariusz rozpocznie okadzenie, przechodząc od lewej do prawej strony. Unoszący się w tym czasie dym ma przypominać wiernym o uwielbieniu do Boga, a także uczyć ich miłości ofiarnej i powinności służebnej względem bliźniego naszego.

Tuż po zakończeniu obrządku kadzenia trybularz kościelny powinien zostać umieszczony obok ołtarza bądź na nim, by tam kadzidło uległo samoistnemu spaleniu. Kadzenie jako symbol chrześcijański jest bowiem wezwaniem Jezusa Chrystusa i ukazaniem mu naszej ludzkiej ułomności.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Czy można mieć trybularz kościelny w domu?

Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu trybularz kościelny może również zostać wykorzystany w naszych czterech kątach, co więcej – zwyczaj kadzenia domu jest z nami od zarania dziejów i nie zapowiada się, aby miało to ulec jakimkolwiek przeobrażeniom. Zgodnie z zapiskami Nowego Testamentu kadzidło po dziś dzień stanowi swoisty symbol uznania pochodzenia boskiego Jezusa Chrystusa. Niegdyś podarowane narodzonemu Chrystusowi przez trzech Króli, dziś znalazło miejsce także w naszych domach. Święto Trzech Króli, które co roku przypada na 6 stycznia, to wyjątkowy dzień, będący upamiętnieniem tej szczególnej historii, która bez wątpienia zapadła katolikom w pamięć. To właśnie wtedy na pamiątkę spalane jest kadzidło.

Jak z pewnością mogliście zauważyć, istota trybularza kościelnego nie pozostaje dla osób wierzących bez znaczenia. Wręcz przeciwnie! Ten na pozór zwyczajny przedmiot ma wielką moc, a wykorzystany zgodnie z jego przeznaczeniem służy wielbieniu Boga i upamiętnieniu tak wielkiej chwili.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.