- Reklama -

- Reklama -

Bili pamiątkowe monety

- Reklama -

Gmina Tarnogród we współpracy z firmą GACEK MEDALIARSTWO przygotowała monetę okolicznościową. Zostało zakupione specjalne urządzenie do wybijania monet, a także matryce okolicznościowe. W niedzielę, 28 maja, na placu przed Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury, odbyło się premierowe "bicie" monety. Na początek, na deskach sceny ośrodka kultury, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie zaprezentowały widowisko historyczne pt. "Lokacja Tarnogrodu". Mieszkańcy i goście dowiedzieli się, że w roku 1567 król Zygmunt August na prośbę Stanisława Tarnowskiego, wojewody sandomierskiego i starosty krzeszowskiego zezwolił na lokalizację miasta na prawie magdeburskim. Zostało ono założone na 60 łanach w miejscu nieuprawianym. Lokacji dokonał podstarosta krzeszowski Florian Słąka. 

Po części artystycznej, uczniowie zaprosili wszystkich zebranych do udziału w queście "Poszukiwacze tarnogrodzkich skarbów". Został on przygotowany przez uczniów z koła historycznego i koła polonistycznego działających pod opieką Anny Kuziak i Bożeny Śmieciuch w Szkole Podstawowej w Tarnogrodzie. Zabawa polegała na podążaniu za wskazówkami i odwiedzaniu najważniejszych miejsc Tarnogrodu. Zdobyte informacje dawały szanse na zdobycie nagrody niespodzianki. 

Mulawa wybory do 05.04.2024

Następnie zaproszeni goście Aldona i Grzegorz Gacek z Pracowni Medalierskiej przeprowadzili warsztaty numizmatyczne, a burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż wybił pierwszą tarnogrodzką monetę okolicznościową. – Dzisiejsze wydarzenie jest wpisane w kalendarz uroczystości związanych z 450-leciem aktu lokacyjnego naszego miasta. Będziemy przez cały rok tego typu uroczystości organizować. Wspólnie uznaliśmy, że taka moneta będzie ciekawym elementem uczczenia tej rocznicy. W kontakcie z państwem została wybrana oferta, mam nadzieję, ze spełni ona oczekiwania naszych mieszkańców – mówił burmistrz Stróż. 

 W piknikowej, rodzinnej atmosferze przez cały dzień prowadzone było stoisko z monetami okolicznościowymi. Zainteresowani mogli zakupić krążki aluminiowe, miedziane i mosiężne, z których następnie można było własnoręcznie wybić monetę. Mieszkańcy i goście mogli też posłuchać opowieści przedstawicieli Pracowni Medalierskiej o historii, tradycji i aspektach technicznych związanych z mennictwem oraz metaloplastyką artystyczną.

Niedzielne wydarzenie miało swoją kontynuacje. W poniedziałek warsztaty numizmatyczne odbyły się w Przedszkolu Miejskim oraz Szkole Podstawowej w Tarnogrodzie. Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach malowania monet. Każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił w twórczym działaniu z drewnianymi krążkami oraz posłuchać o historii i tradycjach menniczych. Natomiast uczniowie podstawówki wzięli udział w warsztatach numizmatycznych. Mieli okazję posłuchać wykładu oraz zobaczyć, jak w praktyce wyglądało dawniej bicie monet. Całość poprowadzili przedstawiciele Pracowni Medalierskiej Gacek, a o historii miasta kilka słów powiedzieli członkowie Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego, inicjatorzy "bicia" pamiątkowej monety – Anna Kuziak i Tomasz Rogala. Warto zaznaczyć, że każdy z uczestniczących w warsztatach przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej otrzymał pamiątkowy krążek – jubileuszową monetę 450 lat Tarnogrodu. Jak podkreślano, zaplanowane wydarzenia pozwoliły zdobyć wyjątkowa pamiątkę, a jednocześnie przybliżyły historię miasta. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.