- Reklama -

- Reklama -

Biłgorajskie Towarzystwo Literackie działa 20 lat

Pani Wiktoria Klechowa wydała piątą powieść pt. "W jesieni życia".

- Reklama -

W statucie Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego zapisano: „Upowszechnienie i opublikowanie utworów członków towarzystwa, kultywowanie tradycji literackich i publicystycznych twórców z terenu Biłgorajszczyzny i rozwijanie na tym terenie”. BTL działa prężnie od 10 maja 1998 r. Stowarzyszenie opublikowało wiersze i prozę „W półblaskach i półcieniach” w 2002 r. Komitet założycielski składał się z najbardziej aktywnych członków BTL. Do tej grupy należeli: Marek Józef Szubiak (prezes do chwili obecnej), Roman Sokal (nadzór literacki), Halina Olszewska, Wiktoria Klechowa, Iwona Startek, Dorota Skakuj, Ewa Bordzań, Andrzej Czacharowski i Tomasz Brytan. Niebawem ukazały się wydawane do dziś (nr 15) „Aspekty” – rocznik społeczno-kulturalny. Dzięki sponsorowi – burmistrzowi miasta Januszowi Rosłanowi ukazało się wiele cennych publikacji: „Z I. B. Singerem po ziemi biłgorajskiej” – 2003 r. opracował R. Sokal, tomik wierszy Iwony Startek, wiersze Ewy Bordzań, liczne wydania wierszy Haliny Olszewskiej, „Gdzie byłem – gdzie jestem” – tomik wierszy Jana Mariana Obszyńskiego, powieści i opowiadania Wiktorii Klechowej, powieść (2 wydania) „Brzegi nadziei” Marka Szubiaka. Marek Szubiak wydał także wraz z Kazimierzem Szubiakiem poczytną pozycję literacką „Dykteryjki biłgorajskie” (2009 r.) sponsorowaną przez aktualnego wiceprezesa BTL Jana Kowala.

Od 2006 r. organizowane są „Biesiady literackie”. Na pierwszej imprezie tomik swoich wierszy zaprezentował Józef Stępień. Po pierwszym tomiku wydanym w Nowym Jorku w 1989 r. „Wrócę na skrzydłach wielkiego ptaka” ukazały się do dziś jeszcze trzy tomiki. Polecam – czyta się lekko i przyjemnie.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Od 2005 r. corocznie odbywają się konkursy literacko-publicystyczne z nagrodą „Łabędzie pióro” (statuetka z mosiądzu – ponad 1,5 kg). IX Biesiada Literacka „Słowa i pieśni” odbyła się 2 grudnia br. w BCK (w sali kameralnej). W programie: odzyskanie niepodległości w relacji literatów, teatr wyobraźni – „Listy do Oleńki”, koncert – pieśni i improwizacje, prezentacje wydawnictw Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego. W części artystycznej wystąpił znany i lubiany zespół ZNP „Belferki” oraz uczniowie soliści szkoły muzycznej. Wisienką na torcie było wręczenie głównej nagrody „Łabędzie pióro”, którą w tym roku otrzymali: ks. Paweł Słonopas (ze Zwierzyńca) w dziedzinie poezji (wydał liczne wiersze), Michał Czacharowski w dziedzinie publicystyki historycznej (artykuły w czasopiśmie „Tanew”) oraz Edward Łukaszczyk w dziedzinie publicystyki regionalnej autor książek o Biłgoraju w okresie okupacji.

Wypada mi przypomnieć kilka nazwisk znanych w naszym mieście literatów – laureatów tej prestiżowej nagrody: śp. Stanisław Mazur, śp Jerzy Markiewicz, Dorota Skakuj, Iwona Startek, Halina Olszewska, Anna Iskra, Józef Stępień, Marek J. Szubiak, Roman Sokal, Andrzej B. Miazga, Andrzej Czacharowski, Marian Kurzyna, Kazimierz Szubiak, Jan Obszyński, Barbara Malczenko, Jacek Żybura, Roman A. Tokarczyk, Jan Kowal, Piotr Flor, Krystyna Żmuda i wielu innych.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Jedną z pierwszych laureatek była Wiktoria Klechowa, autorka znanych książek: „Na skraju Puszczy Solskiej”, „U źródeł Czarnej Łady”, „Piękna Marusia”, „Weronika”. Najnowsza jej powieść nosi tytuł „W jesieni życia”. Polecam wydawnictwa tej zasłużonej i wciąż aktywnej Biłgorajanki. Urodziła się 5 grudnia 1925 r.(!) w Biłgoraju. Córka mieszczanina Stanisława Brodowskiego i Marianny Muchy. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego pracowała kolejno w zjednoczeniu energetycznym, wydziale zdrowia, Zespole Opieki Zdrowotnej. Na emeryturę odeszła w 1981 r., wciąż będąc czynną literatką (autorką książek, artykułów itp.). Wypada przypomnieć jej działalność społeczną i artystyczną. W latach 1967-1986 wraz z panem Andrzejem Jaroszem grała na fisharmonii (bezinteresownie) w kościółku rektoralnym św. Jerzego. Działała w Związku Zawodowym Służby Zdrowia i w Polskim Czerwonym Krzyżu. Była też ławnikiem (1990-2003) Sądu Rejonowego w Biłgoraju. Jest aktywnym członkiem Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego i regularnie publikuje swoje artykuły w Gazecie Samorządowej „Tanew” (ponad 40 artykułów). Swoje bogate wspomnienia o Biłgoraju i jego mieszkańcach zamieszcza także w gazetkach parafialnych (od 2002 r.). Uhonorowana licznymi odznaczeniami: złote medale PCK II i III stopnia. Tytuł Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraj (2008 r.) otrzymała z rąk burmistrza miasta, który przyznał jej także nagrodę za aktywność na rzecz rozwoju biłgorajskiej kultury. W imieniu przyjaciół życzę długich lat w zdrowiu i szczęściu.

 

Kazimierz Szubiak

- Reklama -

1 komentarz
  1. Ewelina mówi

    Na Łabędzie Pióro także zasługuje także Ewa Bordzań, poetka nagradzana w konkursach, autorka tomików (trzeci w trakcie druku), aktorka amatorka, autorka scenariuszy, jurorka w konkursach recytatorskich w mieście i gminie Biłgoraj.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.