- Reklama -

- Reklama -

Biłgorajski ZUS wypłacił „solidarnościowe” na prawie 1,7 mln zł

Dodatki solidarnościowe otrzymują osoby, które straciły pracę w związku z epidemią Covid-19. Do placówek Oddziału ZUS w Biłgoraju wpłynęło dotychczas 1465 wniosków o te świadczenia. 90 procent z nich zakończyło się już wypłatą.

- Reklama -

W sumie wypłaty dodatków solidarnościowych z Oddziału ZUS w Biłgoraju sięgnęły do tej pory prawie 1,7 mln zł. W całym województwie dodatek otrzymało ponad 3,7 tys. osób na niemal 4,8 mln zł.

Dodatek solidarnościowy wypłacamy w ekspresowym tempie. Z naszych danych wynika, że najczęściej o środki wnioskują kobiety (59 procent). Jeśli chodzi o podział wiekowy, to najwięcej wniosków składają osoby w wieku od 26 do 35 lat – mówi prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Nowe świadczenie jest dla osób, z którymi po 15 marca tego roku pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem z powodu Covid-19 lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Wnioskodawca musiał też podlegać ubezpieczeniom społecznym z umowy o pracę łącznie przez co najmniej 60 dni w 2020 roku.

- Reklama -

Dodatek wynosi 1400 zł miesięcznie. Przysługuje od czerwca do sierpnia. Uprawniony może go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym złożył wniosek do ZUS. Jeśli zrobi to w lipcu, to dostanie wypłatę za lipiec i sierpień. Wnioski składa się tylko przez Internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Przy czym wypłata dodatku solidarnościowego zawiesza wypłatę zasiłku dla bezrobotnych i stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.