- Reklama -

- Reklama -

Biłgorajski sport w latach 60. i 70. XX w.

Ważną rolę w życiu miasta odgrywa kultura fizyczna i sport. Nasze miasto miało dobre zespoły sportowe, a sportowcy znani byli w całej Polsce.

- Reklama -

Tuż po wyzwoleniu naszego miasta (24 lipca 1944 r.) już w sierpniu 1944 r. przy Ochotniczej Straży Pożarnej utworzona została Sekcja Sportowa, kierownikiem został pan Ernest Futymski. Powołano do życia drużynę piłki nożnej, w skład której wchodzili: Tadeusz i Witold Bulińscy, Zdzisław i Jerzy Jakubczykowie, Bogdan i Janusz Zarzyccy, Tadeusz i Stefan Kicińscy, Czesław Ludwik, Jan Łazorko, Jerzy Markiewicz, Jan Ożga, Stanisław Pysiewicz, Michał Saweczko, Jan Skrobiec, Marian Wilczek, Piotr Kubacki, Czesław Tochman, Henryk Palikot, Władysław Żdanowski i inni.

Po kilku latach uzupełnili naszą „Ładę”: Paulin Czacharowki, Marian Koszel, Marian Mura, Edward Bednarz, Tadeusz Kuliński, Edward Łukaszczyk, Tomasz Kłubko, Jan Frąk i grający trener Bogumił Derylak. Za jego sprawą do pierwszego składu weszli młodzi, niebawem czołowi piłkarze: Władysław Sawa, Janusz Welc, Janusz Bek oraz Krzysztof Buliński powołany do kadry Polski juniorów. Jerzy Mura i Marek Rogowski „porwani” zostali do „Motoru” Lublin, a Jerzy Cybulski do „Lublinianki”, której po latach został trenerem.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Rok 1955. SKS „Sztubak” przy Liceum Ogólnokształcącym prowadzony przez E. Margielę

Pierwszym sędzią piłkarskim był Tadeusz Wojtaszczyk, a jego synowie Leszek i Wiktor „zaciągnęli się” z „Łady” do klubów wyższej klasy. Nie sposób wymienić w tym krótkim artykule wszystkich biłgorajskich piłkarzy. Poprzestałem na zapamiętanych, których znałem i podziwiałem, oraz tych, z którymi grałem w latach 50. i 60. Potem było ich coraz więcej. Biłgoraj w województwie lubelskim był „kopalnią talentów”, a wiele z nich rozsławiło nasze miasto w Polsce, że wspomnę o Kazimierzu Węgrzynie, który wielokrotnie reprezentował Polskę (20 występów). Otrzymał on tytuł Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraj.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Klub Sportowy „Łada” ma już ponad 75 lat. Na jego temat wiele pisze się i będzie pisało na łamach „NOWej Gazety Biłgorajskiej” i nie tylko.

W latach 50. klub „Łada” przejęła Włosiankarska Spółdzielnia Pracy. Klub rozbudował się o sekcje: siatkówki (Franek Wilkos), piłki ręcznej (trener Leszek Ludwik). Czołowi zawodnicy piłki ręcznej to: Jan Lalik, Lubek Skrobański, Stanisław Tys, Grzegorz Dobrzyński, Janusz Krawiec i inni. Powstała też sekcja tenisa stołowego. Trenerem był Tadeusz Babiarz, a czołowi zawodnicy to: Marian Kulanin, Małgosia Plewa, Marysia Ożga, Janusz Szostakowski.

Obóz szkoleniowo-kondycyjny BKS „Łada” w Malborku. Lato 1958 r.

W 1955 r. utworzono Ludowy Klub Sportowy „Znicz”. Prezesami byli: Stanisław Muł, Franciszek Wilkos, Michał Wrotkowski, Zdzisław Karasiński, Czesław Skiba – również świetny kolarz. Czołowym sportowcem sztangistą, wychowankiem Wrotkowskiego był Wiesław Proć, który w 1962 r. zdobył mistrzostwo Polski juniorów w wadze koguciej. Dwukrotnie był mistrzem Polski w sześcioboju ciężarowym. W 1965 r. zdobył I miejsce w Międzynarodowym Turnieju o Puchar Bałtyku. W latach 1965-1968 jako 8. w kwalifikacji światowej wchodził w skład kadry narodowej i olimpijskiej. W 1972 r. otrzymał tytuł mistrza sportu.

Od roku 1977 r. członkiem kadry narodowej (w wadze muszej) był młodszy kolega Wiesława Procia – Tadeusz Niemiec, mistrz Polski Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Obaj zawodnicy byli „kolekcjonerami” medali, pucharów, dyplomów i tytułów, które zdobywali.

Chlubną historią może się poszczycić w Biłgoraju sport szkolny. Po wyzwoleniu powstał Szkolny Klub Sportowy „Sztubak” przy Liceum Ogólnokształcącym. Jego założycielem był w 1948 r. profesor wychowania fizycznego Edward Margiela, późniejszy dyrektor Liceum Pedagogicznego. Rada Miasta przyznała mu tytuł Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraj.

Trener Czesław Ludwik w gronie zawodniczek. Od lewej: L. Wołowska, H. Skrok, siedzą: M. Żelezik, L. Obszyńska, K. Król, M. Stachurska i J. Zabłotna

W latach 1950-1960 powstawały kolejne szkolne kluby sportowe. Przy ZSM-E powstał „Energetyk” jego założycielem i nauczycielem prowadzącym młodzież do licznych sukcesów był profesor Eugeniusz Sołtysiak, który pierwszy w naszym mieście rozsławił lekkoatletykę. Wcześniej LA prowadził amatorsko Czesław Ludwik. Jego wychowankami były: Leokadia Obszyńska, czołowa sprinterka „Startu” Lublin, oraz jej koleżanki Maria Żelazik i Lucyna Wołowska-Panas. „Energetyk”, działając przy Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, zanotował sukcesy głównie w lekkiej atletyce oraz w piłce ręcznej, prowadzący mgr Andrzej Danilewicz.

SKS „Leśnik” przy Technikum Leśnym prowadził mgr Jan Lalik. Członkowie klubu zajmowali czołowe miejsca w kraju w rywalizacji sportowej szkół leśnych.

Twórcą sukcesów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, reprezentowanych przez SKS „Mechanik”, byli: Janusz Nowak, Katarzyna Łojek i Wojciech Dubiński.

Kontynuatorami sportu szkolnego LO byli profesorowie Aniela Dudekowa i Kazimierz Szubiak, których wychowankowie zdobywali puchary i dyplomy w rywalizacji szkół średnich Biłgoraja. Czołowi lekkoatleci LO to: Małgorzata Kowalska – sprinterka „kupiona” do lubelskiego „Startu”, tak jak biegacze: Wiesław Nalepa, Andrzej Lengowicz, Tadeusz Kasprzyk, Marek Rogowski, Zbigniew Woźny i inni. Wiele zasług dla biłgorajskiego sportu wnieśli także kolarze, szachiści, strzelcy, koszykarze, siatkarze, o których wiele dobrego mówi i pisze się do dziś, o czym zapewnia

 

Kazimierz Szubiak

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.