- Reklama -

- Reklama -

Biłgorajski projekt jedzie do Kazimierza

Projekt wymyślony i realizowany w biłgorajskiej szkole, został doceniony i dostrzeżony. Efekt jest taki, że będzie miał dwie wystawy w Kazimierzu Dolnym. Chodzi o "Portret bez barier" realizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju.- Mamy nadzieję, że to realnie przyczyni się do zmian w postrzeganiu osób z niepełnosprawnością intelektualną - mówią nam pomysłodawcy i autorzy.

- Reklama -

„Portret bez Barier” to projekt realizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju i objęty mecenatem przez firmę Model Opakowania Sp. z o. o.. Bohaterami inicjatywy są niepełnosprawni uczniowie ZSS w Biłgoraju, którzy razem z profesjonalnymi modelkami wystąpili na stronach kalendarza na rok 2023. Jest to druga edycja wydarzenia.
Pomysł na kalendarz pojawił się w 2009 roku. Autorka projektu Ewa Rzeźnik połączyła w nim dwie ważne przestrzenie: miłość do fotografii i pasję do pracy w szkole specjalnej. Sukces poprzedniej edycji i ilość zaangażowanych osób, potwierdzają zasadność i potrzebę podejmowania działań w tym zakresie.

Inicjatywa ma na celu aktywowanie pozytywnych zmian, niwelowanie wykluczenia społecznego osób niepełnosprawnych, zwrócenie uwagi na problemy niesprawiedliwości społecznej, a także wzmacnianie potencjału społeczności poprzez zaangażowanie, zmierzające do podnoszenia wiedzy i rozwijania świadomości na temat niepełnosprawności intelektualnej.
Podczas trwania akcji w rzeszowskim studiu „Skypeak” odbyły się trzy sesje fotograficzne. W projekt zaangażowało się wiele osób z obszarów województwa rzeszowskiego i lubelskiego.
Dla kogo? Dlaczego? Na te pytania jest wiele odpowiedzi: dla niepełnosprawnych osób, żeby uwierzyły w swoje możliwości, został zauważony ich potencjał i piękno, dla prawdziwej integracji, łączenia środowisk, współdziałania na gruncie kulturalnym i społecznym, dla oswajania, przekraczania granic potocznie rozumianej „normalności”, dla współegzystencji – bez zdziwienia i gapienia się na „inność” lub odwrotnie – udawania, że jej się nie widzi.
Fanpage projektu: www.facebook.com/portretbezbarier

- Reklama -

Serdecznie zapraszamy 11 lutego 2023 r. na dwie wystawy fotografii Ewy Rzeźnik projekt „Portret bez Barier” we współpracy z Krzysztofem Bączkowskim. Pierwszy wernisaż odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym, ul. Lubelska 32/34 o godz 12:30. Drugi w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki, ul. Lubelska o godz 12:45.

Ewa Rzeźnik – polonistka i neurologopedka, absolwentka podyplomowych studiów fotografii na Uniwersytecie Rzeszowskim. W 2021 r. obroniła dyplom w Pracowni Dokumentu w Lubelskiej Szkole Fotografii. Specjalizuje się w fotografii portretowej i dokumentalnej. W swoich pracach skupia się na człowieku i relacjach międzyludzkich. Od lat prowadzi Koło fotograficzne „Światłoczuli” dla niepełnosprawnej młodzieży. Interesuje ją terapeutyczna rola fotografii. Inicjatorka projektów „Arteterapia przez fotografię” oraz „Portret bez barier”.

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.