- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Biłgorajanka Małgorzata Rogalska wydała książkę science-fiction

4 stycznia odbyła się oficjalna premiera książki "hTraE 2120 Lekcja", autorstwa Małgorzaty J. Rogalskiej. Jest to powieść o planecie z 2120 roku, gdzie wszystko jest na odwrót. Autorka to absolwentka klasy dziennikarskiej LO im. ONZ w Biłgoraju. Jest to powieść o planecie z 2120 roku, gdzie wszystko jest na odwrót.

- Reklama -

Powieść cieszy się już dużym zainteresowaniem. To społeczna refleksja ubrana w fikcyjną opowieść o nadziei i dążeniu do zrozumienia tego, że ludzi wciąż więcej łączy, niż dzieli. Książka została wydana nakładem wydawnictwa BookEdit.

Powieść sci-fi o hTraE, o planecie z 2120 roku, gdzie wszystko jest na odwrót

„hTraE 2120 Lekcja” to społeczna refleksja ubrana w fikcyjną opowieść o nadziei i dążeniu do zrozumienia tego, że ludzi wciąż więcej łączy, niż dzieli. Autorka skłania czytelnika do metafizycznych rozważań nad różnymi wymiarami człowieczeństwa i egzystencji, przełamując ich powagę elementami magii i niewytłumaczalnych zjawisk – lawiruje pomiędzy tym, co sprawdzone i udowodnione, a tym, czego współczesna nauka nie potrafi wyjaśnić.

5 lekcji o różnych wymiarach człowieczeństwa

W powieści rozważana jest przeszłość i możliwa przyszłość ludzkości w oparciu o pięć lekcji: biologii, historii, fizyko-chemii, czasu i miłości. Fabuła toczy się w 2120 roku na hTraE – fikcyjnej planecie zamieszkanej przez potomków ziemskich emigrantów z 2050 roku, którzy są wolni od konfliktów, chorób, kredytów i uzależnienia od piękna. Panuje tam harmonia i jednomyślność – mieszkańcy porozumiewają się dzięki nanorobotom poprzez myśli, przez co wyrażają wyłącznie czyste intencje, znają wzajemne motywacje, lęki i marzenia.

Życie na hTraE czy ludzkie, ziemskie relacje?

Główna bohaterka Triv poznaje losy przodków podczas zajęć na Uniwersytecie Asków oraz prowadząc dyskusje z rodziną i znajomymi. Jest przekonana, że cywilizacja, w której żyje, słusznie zwyciężyła ziemską wojnę o ludzkie dusze. To przeświadczenie trwa do czasu, gdy zaczyna miewać powiązane z Ziemią sny, a w jej ręce wpada pamiętnik babci – Ziemianki. Przepełnione nieznanymi na hTraE uczuciami historie zaczynają budzić Triv, pokazując jej inny od przyswajanego na wykładach obraz historii Ziemi. Niewielka nutka wątpliwości przekształca się w dźwięczną melodię, gdy niebo nad hTraE rozdziera wybuch, który zakłóca działanie linków i powoduje przerwy w kolektywnym myśleniu społeczności. Dodatkowo nową perspektywę nadaje dziewczynie Gabriel, kolega z uczelni, który pokazuje jej pozytywne strony człowieczeństwa, które zatraciła jednomyślność.

 Siła snów i autorytetów

– Inspiracją do napisania książki była dla mnie m.in. moja własna podświadomość – powieść zaczyna się od przyśnionych słów „Wszyscy jesteśmy połączeni (…)”, a wieńczący książkę sen Gabriela jest jednocześnie odwzorowaniem tego, co przyśniło mi się po śmierci ukochanego dziadka. Ponadto czerpałam z szeroko pojętej publicystyki – zainspirowałam się m.in. wywiadem z Elonem Muskiem, który zapewnił, że w przeciągu 5-10 lat ludzie zaczną się komunikować w myślach, czy z Yuval Noah Harari, który stwierdził, że ludzie generalnie potrafią lepiej opowiadać, co się wydarzyło, niż zrozumieć tego przyczynę. To skłoniło mnie do refleksji, które zawarłam w książce – mówi Małgorzata J. Rogalska, autorka powieści „hTraE 2120 Lekcja”.
Lektura książki stawia przed czytelnikiem pytanie m.in. o to, do czego mogą doprowadzić nasze społeczeństwo dalsze podziały oraz kolejne lata scalania z technologią. Skłania również do refleksji nad tym, jaką rolę pełni w naszej cywilizacji człowieczeństwo, etyka, wiedza, historia i literatura. – W świecie, w którym nas wszystko próbuje podzielić, wierzę, że jednak wciąż więcej nas łączy… Może to właśnie spojrzenie w utopijną, dystopijną lub możliwą (o czym zdecyduje każdy czytelnik) przyszłość może nas połączyć? – podsumowuje Rogalska.
Książka, wydana w BookEdit, jest już dostępna w sprzedaży w największych polskich księgarniach stacjonarnych i internetowych. Patronami medialnymi powieści są: Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka i portal WTonacjiKultury.pl. Więcej informacji o książce znaleźć można na www.2120.love.

 

Małgorzata J. Rogalska – poch.z Frampola (pow. biłgorajski) absolwentka Marketingu Medialnego i Public Relations na Uniwersytecie Warszawskim, z dziesięcioletnim stażem pracy w zawodzie. Pierwsze doświadczenia zdobywała u amerykańskiego wydawcy książek z zakresu rozwoju osobistego, kolejne w sektorze medycznym, potem w motoryzacyjnym. Uzależniona od zwiedzania Polski miłośniczka popularnonaukowych, historycznych i psychologicznych podcastów oraz książek. Autorka z potrzeby serca.

* materiał nadesłany 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.