- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Grabczuk

Biłgoraj żegna cenioną mieszkankę

W Biłgoraju będzie ostatnie pożegnanie zasłużonej i cenionej w powiecie mieszkanki. To Danuta Szubiak-Renk, z domu Mikulska, odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Zmarła w wieku 94 lat. Uroczystości pogrzebowe, w najbliższy piątek (2 czerwca) w biłgorajskim kościele pw. WNMP.

- Reklama -

Rodzice Pani Danuty – Jan i Melania Mikulscy mieszkali w leśniczówce przy trasie Biłgoraj – Zwierzyniec, we wsi Wola Duża. Państwo Mikulscy od 1942 r. ukrywali Żydówkę – Lilę Stern. W listopadzie 1942 r. do ich domu przyszła kolejna, dziewięcioletnia żydowska dziewczynka, Ryfka Weinberg. Ukryli ją i zaopiekowali się także trójką dorosłych Żydów – Bencjonem Rosenbaumem, jego siostrzenicą Perlą Kenig i bratankiem Chaimem Rosenbaumem.

Znali się sprzed wojny. Wszyscy zostali ukryci w stodole a potem wybudowano dla nich specjalną kryjówkę. Kiedy wojna się kończyła Chaim wstąpił do Kościuszkowców. Zginął pod Kołobrzegiem. Miał 19 lat. Pozostali przeżyli. Dorośli wyjechali najpierw do Wrocławia a potem do Izraela. Dziewczynki trafiły do sierocińca do Lublina, a potem do Stanów Zjednoczonych. Mikulscy pomagali także doraźnie dwóm Żydom, którzy ukrywali się w lesie. Przychodzili do państwa Mikulskich po jedzenie. Wojnę przeżyli.

 

mr-1000x200px

W 1966 r. Jan i Melania Mikulscy oraz ich syn Jerzy otrzymali medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 1986 r. Jadwiga Sałata, z domu Mikulska otrzymała medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W 1990 r. Danuta Renk, z domu Mikulska otrzymała medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Cześć Jej pamięci

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

fot: Teatr NN

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.