- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Biłgoraj zaprasza mieszkańców na… konferencję naukową

Biłgoraj zaprasza mieszkańców na konferencję naukową, ale skierowaną nie tylko do naukowców, bo ma być ciekawie i o historii. Konferencja "Powiat biłgorajski powiecie biłgorajskim w latach II wojny światowej" bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Jest planowana na 2 czerwca.

- Reklama -

Muzeum w Biłgoraju po raz drugi organizuje popularnonaukową sesję, skierowaną przede wszystkim do młodzieży szkolnej i wszystkich mieszkańców Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego, a zwłaszcza regionalistów.

Celem konferencji jest upamiętnienie tragicznych losów mieszkańców powiatu biłgorajskiego w latach okupacji niemieckiej. Konferencja porusza temat miejscowej ludności cywilnej i jej doświadczeń pod nazwą: „Sytuacja ludności cywilnej w powiecie biłgorajskim w latach II wojny światowej”.

Od kilkudziesięciu lat pojawia się wiele wspomnień i relacji, dotyczących zarówno przeżyć ludności cywilnej, jak też partyzantki działającej na tym terenie. Coraz więcej miejscowości w powiecie ma też swoje monografie. Biłgoraj i powiat biłgorajski jest również omawiany w licznych publikacjach dotyczących Zamojszczyzny i Lubelszczyzny w latach II wojny światowej. Mimo tego wszystkiego brak jest jednak szerszego spojrzenia, chociażby z perspektywy powiatu, które porządkowałoby, tak rozproszoną, wiedzę o tym co działo się w tym czasie w naszym regionie. Stąd, konferencja porusza przynajmniej kilka istotnych i interesujących zagadnień związanych z ludnością cywilną. Wydaje się, że sesja o tej tematyce jest z pewnością potrzebna, a towarzyszące jej wydanie materiałów konferencyjnych na pewno pomoże w usystematyzowaniu wiedzy o sytuacji ludności cywilnej w okresie II wojny światowej.

Towarzyszące konferencji wydanie specjalnych materiałów ma pomóc usystematyzować wiedzę o sytuacji ludności cywilnej w okresie II wojny światowej.

- Reklama -

Konferencja odbędzie się w czwartek, 2.06.2022 w auli I LO im. ONZ w Biłgoraju, ul. Kościuszki 41/43 o godzinie 10.00.

Prelegenci:
Dr Rafał Drabik – IPN Warszawa
„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Represje wobec Polaków za pomoc i ukrywanie ludności żydowskiej na terenie Kreishauptmannschaft Biłgoraj

Dr Tomasz Bereza – IPN O/Rzeszów
Ukraińcy w okupacyjnym powiecie biłgorajskim. Zarys problematyki
Dr Adam Balicki – Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju
Tajne nauczanie jako forma walki z okupantem
Dr Dorota Skakuj – Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju
Akcja „Werwolf” w powiecie biłgorajskim. Kalendarium działań
Dr Marcin Paluch – Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
Sowieckie formacje partyzanckie wobec niemieckich operacji „Sturmwind I-II”

Konferencja mogła zostać zrealizowana dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Lubelskiego w ramach Programu „Warto być Polakiem” poprzez Promocję Województwa Lubelskiego.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.