- Reklama -

- Reklama -

Biłgoraj za sto lat

10 września w Biłgoraju zamknięto kapsułę czasu. Otwarta ma zostać dopiero za 100 lat. Co trafiło do jej wnętrza? O czym dowiedzą się następne pokolenia? Sprawdzamy!

- Reklama -

Jak będzie wygląd Biłgoraj i świat za 100 lat? Tego nie wiemy. Ale wiemy o czym dowiedzą się o nas kolejne pokolenia. Wszystko to dzięki m.in. NOWej Gazecie Biłgorajskiej. Jej wydanie trafiło jako przekaz do przyszłych pokoleń do kapsuły czasu. Tak więc wszyscy, którzy byli na łamach NOWej w wydaniu nr 18 przejdą do historii.

Kolejne pokolenia dowiedzą się, że Stefan Basiak przejechał z miłości do żony ponad 318 km na rowerze oraz, że rzecznikiem prasowym Nadleśnictwa Biłgoraj został Krzysztof Gronek.

Być może zaskoczeniem dla nich będzie, że ich miasto sprzed stu laty borykało się z problemem źle zaparkowanych samochodów oraz problemem z modernizacją oczyszczalni ścieków. Z pewnością ciekawostką będzie dla nich artykuł dotyczący zamożności samorządów. Do chlubnej historii przejdzie gmina Biłgoraj i Biszcza, jako te najbogatsze w powiecie.

Niestety przeczytają również smutne informacje. Podczas prac polowych zginął młody mężczyzna. Nie brakowało również oszustów. Kobieta chciała sprzedać buty, a straciła kilka tysięcy złotych.

Wydanie zamknięte w kapsule czasu dominowało w wydarzenia kulturalne. Nie brakowało relacji z dożynek, zawodów strażackich, wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Kto wie co nas czeka za sto lat? 

Świat idzie do przodu, a postęp techniki jest nieodgadniony. Nasi przodkowie 100 lat temu zapewne nie spodziewali się, że świat tak się zmieni. Nie znali oni telefonów komórkowych, ponieważ dopiero w 1973 w Nowym Jorku firma Motorola wprowadziła do obrotu swój pierwszy telefon komórkowy. Komputer został zaprojektowany w 1945 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii. Natomiast Internet, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie życia i funkcjonowania w Polsce pojawił się w roku 1990. Dokładnie 26 września 1990 roku uruchomiono pierwsze internetowe łącze analogowe. To zaledwie 30 lat temu!

Co jeszcze trafiło do kapsuły?

Do kapsuły zostały włożone przedmioty będące świadectwem czasów, w których żyjemy. W skrzynce ze stali nierdzewnej umieszczono całość dokumentacji związanej z przeprowadzeniem rewitalizacji Śródmieścia Biłgoraja oraz dokumentację fotograficzną sprzed i po rewitalizacji, wycinki prasowe dokumentujące ważne wydarzenia miejskie, krajowe i światowe dotyczące różnych sfer naszego bieżącego życia: epidemii, polityki, wydarzeń społecznych, kulturalnych, sportowych oraz aktualną prasę lokalną i krajową. Złożono również akt lokacyjny Biłgoraja oraz Dekret Kongregacji do spraw Kultu Bożego i dyscypliny Sakramentów ustanawiający św. Marię Magdalenę Patronką przed Bogiem Miasta Biłgoraja oraz Statut Miasta, raport o stanie miasta i inne dokumenty. W kapsule znalazł się również skład osobowy Rady Miasta Biłgoraja oraz wykaz pracowników urzędu miasta. Trafił również list seniorów przygotowany przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, listy młodzieży nagrodzone w konkursie literackim „Kapsuła czasu – Twoje przesłanie dla przyszłych pokoleń. Biłgoraj w roku 2021”. W kapsule nie zabrakło również sita biłgorajskiego, zdjęć miasta i strojów biłgorajskich oraz przepisów potraw regionalnych.

A gdyby tak otworzyć obecnie kapsułę czasu sprzed 100 lat, z 1921 roku?

Co takiego wydarzyło się wówczas. W styczniu wicepremier Ignacy Daszyński ustąpił z rządu, natomiast w Krakowie otwarto nowy warsztat sztuki kościelnej „Wit Stwosz”. W lutym Sejm ustanowił Order Odrodzenia Polski, jako symbol odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności. W tym miesiącu odbył się również powszechny strajk ekonomiczny kolejarzy węzła warszawskiego. W połowie marca odbyła się premiera filmu niemego Cud nad Wisłą oraz została uchwalona konstytucja (tzw. konstytucja marcowa). W kwietniu  marszałek Józef Piłsudski odznaczył miasto Płock Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę podczas wojny polsko-bolszewickiej, uruchomiono lotnicze połączenie ParyżWarszawa, a Wojciech Korfanty podjął wstępną decyzję o III powstaniu śląskim. W maju w Krakowie ukazał się pierwszy numer „Przeglądu Sportowego” oraz rozpoczęły się pierwsze Międzynarodowe Targi Poznańskie. W czerwcu powstał klub „WKS Lublin”, który w późniejszych latach przekształcił się w Klub Sportowy Lublinianka. W lipcu w wyniku postępującej inflacji za dolara płaciło się już 2300 marek polskich i powołano Gdańską Giełdę Papierów Wartościowych i Dewiz. W tym miesiącu zakończyło się również  III powstanie śląskie. Odnotowano również kulminację rekordowych upałów (+40,2 °C w Prószkowie niedaleko Opola). W sierpniu założono Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi. We wrześniu upadł pierwszy rząd Wincentego Witosa, a w 1.mistrzem Polski w kolarstwie szosowym został Józef Lange (200 km okrężną trasę Warszawa-Warszawa pokonał w 7.45:12 s.). W tym miesiącu odbył się również pierwszy powszechny spis ludności wykazał (bez Wileńszczyzny i Górnego Śląska) 27 176 171 mieszkańców. W październiku Rada Ambasadorów Ligi Narodów zatwierdziła decyzję o podziale Górnego Śląska. W listopadzie miała miejsce inauguracja linii kolejowej do Gdyni, omijającej Gdańsk. Natomiast w grudniu przedsiębiorstwo Radjopol jako pierwsze w kraju rozpoczęła produkcję lamp elektronowych, w Warszawie powstały Polskie Zakłady Optyczne, producent obiektywów, lup, mikroskopów oraz rozpoczęto  budowy portu i miasta Gdyni.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Głosik mówi

    Jeszcze flaszkę bimbru od Palikota dorzucić.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.