Moto Tech

- Reklama -

Biłgoraj wyróżniony w konkursie „Innowacyjny Samorząd”

W drugiej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd” – kreatywność w czasach pandemii, samorząd Biłgoraja otrzymał wyróżnienie za projekt pod nazwą „Podziemne zbiorniki retencyjne na wodę deszczową do podlewania zieleni wokół budynku Urzędu Miasta Biłgoraja”.

W drugiej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd” – kreatywność w czasach pandemii do Serwis  Samorządowej Polskiej Agencji Prasowej napłynęło wyróżnił w kategorii „gminy miejskie” samorząd Biłgoraja za projekt pod nazwą „Podziemne zbiorniki retencyjne na wodę deszczową do podlewania zieleni wokół budynku Urzędu Miasta Biłgoraja”.

W konkursie są wybierane najlepsze inicjatywy zrealizowane przez powiaty, gminy wiejskie i miasta. 15 kwietnia podczas uroczystej gali prowadzonej zdalnie wręczono nagrody laureatom i wyróżnionym samorządom.

- Reklama -

Przy okazji prac związanych z rewitalizacją Placu Wolności miasto przewidziało budowę dwóch podziemnych zbiorników retencyjnych zbierających wodę deszczową pochodzącą z dachu budynku Urzędu Miasta i części placu głównego przed budynkiem. Jeden zbiornik retencyjny o poj. 10 m3 usytuowany jest w terenie zielonym części parkowej (strona zachodnia budynku urzędu) – z tego zbiornika nadmiar wody w przypadku napełnienia rozsącza się po trawniku zieleńca. Drugi zbiornik retencyjny o poj. 5 m3 umieszczony jest pod placem głównym (strona wschodnia budynku urzędu) – z tego zbiornika nadmiar wody w przypadku napełnienia przelewa się do kanalizacji deszczowej.

Zbiorniki mają za zadanie zmagazynowanie wody deszczowej do celów wykorzystania jej do podlewania zieleni w okresie suszy. Zbiorniki wyposażone są w pompy zatapialne i automatykę umożliwiające zdalne uruchomienie lub zatrzymanie pompy za pomocą pilota.

Korzyści z zastosowanego rozwiązania mają przede wszystkim wymiar ekologiczny, ale wykorzystując wodę opadową, samorząd zmniejsza zapotrzebowanie na wodę z rurociągów, dlatego dochodzą tutaj również czynniki finansowe. Zbiorniki gromadzą wodę potrzebną do podlewania trawników i nasadzeń w parku.

– Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom. Innowacyjny samorząd to samorząd otwarty na różnego rodzaju pomysły i na dialog. To samorząd, który potrafi na nieoczywiste sprawy spojrzeć w taki sposób, by stworzyć dodatkową wartość. To wreszcie samorząd, z którym warto rozmawiać, który inspiruje mieszkańców, by się rozwijali i zachęca firmy do rozwijania działalności właśnie tam. To jest również taki samorząd, z którym Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo najbardziej lubi współpracować – powiedział Robert Perkowski, wiceprezes zarządu PGNiG ds. operacyjnych, podczas gali wręczania nagród.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Eta mówi

    No i fajnie!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.