- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Biłgoraj: W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (FOTO)

W Biłgoraju odbyły się uroczystości w 41 . rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Do Sanktuarium Diecezjalnego św. Marii Magdaleny przybyli: uczniowie i poczty sztandarowe. Było też sporo mieszkańców, którzy nie zawiedli, pomimo, że wiele osób jest o tej porze w pracy.

- Reklama -

13 grudnia uczniowie RCEZ w Biłgoraju uczcili 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Z tej okazji przygotowali montaż słowno-muzyczny, który poprzedził mszę świętą w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

 

Uczniowie narracją, wierszem i muzyką oddali klimat tamtych dni. Zamiast przypominać tylko suche fakty, liczby i daty związane z wprowadzeniem stanu wojennego, uczniowie przytoczyli fragmenty listów, które oddały prawdziwy tragizm grudnia 1981

 

Listy
„Pytasz mnie, Kochanie, jak było. Zaczęło się od tego,  że byłem coraz bardziej osaczany. Pod moim domem samochód z tajniakami. (..) W mieszkaniu założono mi podsłuch, przeprowadzono tajną rewizję. Przekopali mój życiorys. O 6 rano przyszło po mnie czterech panów. Przeprowadzili rewizję w mieszkaniu i wyprowadzili mnie tak, jak stałem.  W grudniowy dzień w letnim ubraniu. Cały dzień mnie zastraszali. Pod wieczór sprowadzili do aresztu, do piwnicy. Dopiero tam przeprowadzono rewizję osobistą. Czy wiesz jakie to upokarzające? To nawet nie chodzi o wstyd…
(…)

 

 

toyota Yaris

Geneza

Uczniowie mówili również o prawdopodobnej genezie  stanu wojennego:

Stan wojenny został wprowadzony nie w trosce o los polski, ale po to, aby ocalić komunistyczną dyktaturę. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad 100 nazwisk.  Podobnie jak liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa, czy też podczas demonstracji ulicznych. Stan wojenny to tragiczna karta polskiej historii.

 

 

 

Msza święta

Po części artystycznej ks. Mateusz Januszewicz odprawił uroczystą mszę świętą:
-Pragniemy otoczyć modlitwą naszą Ojczyznę. Wspominamy dziś bardzo tragiczne w skutkach wydarzenie. Żeby do tego już nie dopuścić, chcemy prosić Boga, aby pokazał nam swoją litość, ale też, abyśmy słuchając jego Ewangelii, potrafili nawet z najbardziej tragicznych i trudnych sytuacji i naszych osobistych, i naszych narodowych wyciągać odpowiednie wnioski, tak, by w naszym kraju, w naszej Ojczyźnie panowała miłość, panowało dobro. Abyśmy mieli wspólne dążenia, które nas będą mobilizować i do pracy nad sobą i do pracy na rzecz naszej Ojczyzny – mówił  ks. Mateusz Januszewski

 

 

Zobacz także: https://gazetabilgoraj.pl/bilgoraj-w-rocznice-wprowadzenia-stanu-wojennego/

 

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.