- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Biłgoraj upamiętni tragiczne wydarzenia

Dziś 1 września, rocznica wybuchu II wojny światowej. Burmistrz Miasta Biłgoraja oraz środowiska kombatanckie zapraszają na uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

- Reklama -

Wojna obronna 1939 w Biłgoraju

W Biłgoraju już 8. września lotnictwo niemieckie dokonało bombardowania miasta. Zginąć miło dwanaście osób. 11. września około godz. 10.00 niemieccy dywersanci podpalili Biłgoraj w kilkudziesięciu punktach. Pożar trwał cały dzień. Spłonęło 1006 budynków. Spaliło się centrum Biłgoraja oraz ratusz, kościół parafialny i synagoga. Miasto zostało zniszczone w około 70 %.

14. września dokonano kolejnego bombardowania; śmierć poniosło 100 uciekinierów i mieszkańców. Wycofujące się oddziały Wojska Polskiego (armie „Kraków” i „Lublin”) toczyły bój o Biłgoraj od 16. września. Pierwotnie oddziały niemieckie zostały wyparte. Weszły do miasta na stałe już następnego dnia.
Na pewien czas, po inwazji Armii Czerwonej na wschodnie tereny Polski w dniu 17 września 1939 roku, w mieście znalazły się też oddziały sowieckie.Okupacyjne władze niemieckie uczyniły Biłgoraj siedzibą powiatu. Znajdowały się tu: starostwo, gestapo, żandarmeria i inne formacje policyjne, garnizon Wehrmachtu itp. Władzę sprawował burmistrz mianowany przez niemieckiego starostę.

Program uroczystości:

- Reklama -

17.45 – Zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości przed kościołem pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

18.00 – Msza święta w intencji Ofiar II wojny światowej

  • Przemarsz pod Pomnik Wdzięczności na Placu Wolności.
  • Okolicznościowe wystąpienie Prezesa Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny Ziemi Biłgorajskiej Henryka Skubisza.
  • Złożenie wiązanek kwiatów, zapalenie zniczy.

Na zdjęciu: ruiny Rynku w Biłgoraju w 1939, w tle spalony Kościół Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

fot. ze zbiorów Andrzeja Burlewicza.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.