- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Biłgoraj raj mieszkańców

Biłgoraj znalazł się w gronie laureatów programu "Rozwój lokalny" z projektem "BiłgoRAJ mieszkańców. Tu chce się żyć!". Jest spora szansa na otrzymanie dofinansowania.

- Reklama -

 Program „Rozwój lokalny” jest adresowany do małych i średnich miast znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji społeczno-gospodarczej. Jego głównym celem jest wsparcie wszechstronnego rozwoju miast, szczególnie w obszarach: gospodarczym, społecznym, środowiskowym i instytucjonalnym. Budżet programu wynosi 102 mln euro. Środki te będą przeznaczone na projekty rozwojowe dla około 15 miast.

Samorząd Biłgoraja jest coraz bliżej otrzymania dofinansowania. 30 października br. miasto złożyło kompletną propozycję projektu „BiłgoRAJ mieszkańców. Tu chce się żyć!”.

Miasto przygotowało dwa duże dokumenty: Plan Rozwoju Lokalnego mający na celu poprawę jakości życia w mieście i Plan Rozwoju Instytucjonalnego dotyczący poprawy jakości świadczonych usług publicznych. Wnioskowany budżet wynosi 23 mln 552 tys. zł, z czego część inwestycyjna to 13 mln 784 tys. zł (58,53%), a część nieinwestycyjna 9 mln 767 tys. zł. Warunkiem programu jest nieprzekroczenie limitu 60% wydatków inwestycyjnych w całości budżetu. Na wykup nieruchomości możliwe jest przeznaczenie 10% całości budżetu – informuje burmistrz Janusz Rosłan. 

- Reklama -

W ramach programu samorząd miasta zamierza sfinansować następujące zadania: podniesienie atrakcyjności osiedleńczej poprzez utworzenie osiedla przyjaznego klimatowi, wprowadzenie projektowania permakulturowego, tworzenie klimatu do rozwoju przedsiębiorczości i kreatywności, zwiększenie przestrzeni publicznej do rekreacji i wypoczynku poprzez zagospodarowanie bulwarów Białej Łady i Parku Nowakowskiego, adaptacja do zmian klimatu i ochrona środowiska, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, kultury i integracji, dostępność, poprawa jakości świadczenia usług publicznych.

Przygotowana dokumentacja poprzedzona została dogłębną diagnozą potrzeb i deficytów miasta, jego potencjałów rozwojowych i określona została nowa ścieżka rozwoju. W opracowaniu dokumentów uczestniczyli doradcy miast ze Związku Miast Polskich, doradcy sektorowi ZMP, Zespół Miejski i powołana Rada Rozwoju oraz mieszkańcy biorący udział  w konsultacjach przeprowadzanych głównie online i bezpośrednio na ulicy – dodaje burmistrz. Dziękuje jednocześnie wszystkim zaangażowanych w przygotowanie dokumentów a w szczególności: zastępcy burmistrza Jarosławowi Bondyrze i insp. Annie Momot – głównym „architektom” programów oraz Joannie Schodzińskiej, Reginie Koszel, Emilii Małek, Romanowi Żukowi, Zdzisławowi Lesiczce, całemu Zespołowi Miejskiemu i Radzie Rozwoju, jak również wszystkim innym osobom zaangażowanym w pracach nad opracowaniem tych strategicznych projektów

Wyniki poznamy pod koniec 2020 roku. Program jest finansowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Nabór organizowany jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przy wsparciu Związku Miast Polskich.

- Reklama -

4 Komentarze
 1. Matylda mówi

  Powiat to nie tylko sam Biłgoraj. to wszystkie gminy a o nich cicho cos. To co raj to ma byc w bilgoraju tylko a za biłgorajem juz moze byc byle co? Stonowczo sie z tym nie zgadzam. Jak ma byc raj to w całym powiecie a nie tylko w tej miescinie co podupadał juz od kilkudziesieciu lat. przeciez tutaj nic sie nie dzieje. Wielkie zakłady poupadały dawno. Nowych nie widac i tylko usługi drogie jakies sa i sklepy i nic wiecej. Ani pomysłu ani mozliwisci wiec skad ten raj niby ma byc. I czemu tylko w tej biednej miescinie. Jezdze troche po P{olsce i wszedzie dosłownie wszedzie cos robia a w tym Biłgoraju nic. Zadnej przyszłosci perspektyw zadnego planu nic. Jest bo jest i niech bedzie. władza sie zmienia i dalej to samo.

 2. Rycho Rysiński mówi

  Czy to jakiś dowcip? Jeśli tak ma wyglądać „raj”, to ja wolę do piekła… 🙂

 3. Teofil mówi

  A na szpital w upadłosci juz chyba nie wystarczy i w koncu upadnie. Bo i tak sypie sie powoli . tynk ze scian odpada juz dwadziescia lat . Ci którzy mieli szczescie przebywac w tym szpitalu i wyjsc z niego o własnych siłach jakos nie chwala tego pobytu głosno. Za to mnoza sie opwiesci o niewłasciwym traktowaniu niewłasciwym leczeniu niewłasciwym podejsciu d pcjenta. I o lepkich raczkach ale ta opowiesc to na inneokazje. Stad pytanie zasadne bo na wszystko sa pieniadze tylko na nalezyte funkcjonowanie szpitala nie ma. A moze i sa tylko sa wysysane prze pijawki które obsiadły szpital. CZas juz by sie to zakonczyło.

 4. as mówi

  Zastępca burmistrza Bondyra stwierdził w sobotnim wydaniu informacji biłgorajskich z dnia 21.11.20
  iż program nie będzie możliwy bez podniesienia podatków.Także nie ma nic za darmo a pieniędzy nikt łaskawie nie rozdaje nie mając w tym interesu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.