kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Biłgoraj: Ponad pół tysiąca wniosków o 500+ wpłynęło na dzieci z Ukrainy

Ponad pół tysiąca wniosków o 500+ na dzieci z Ukrainy wpłynęło do ZUS od osób przebywających w powiecie biłgorajskim. Uchodźcy mogą ubiegać się o świadczenia dla rodzin po nadaniu numeru PESEL.

- Reklama -

Komu przysługuje świadczenie?

Świadczenie wynoszące 500 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na dwa okresy wypłat: bieżący (do końca maja tego roku) oraz przyszły (od czerwca do końca maja 2023 roku). Przy czym 500+ przysługuje uchodźcy tylko w tym okresie, gdy przebywa z dziećmi w Polsce. Do 6 kwietnia z powiatu biłgorajskiego wpłynęło do ZUS 441 wniosków o świadczenie 500+ dla 753 ukraińskich dzieci – na bieżący okres wypłat. Rodzice i opiekunowie złożyli również 80 wniosków na 144 dzieci – na kolejny okres wypłat.

urząd MArszałkowski projekt

Co jest potrzebne, aby złożyć wniosek?

Do złożenia wniosku o 500+ niezbędne są numery PESEL – zarówno opiekuna, jak i dzieci. We wniosku należy też wskazać numer polskiego rachunku bankowego, polski numer telefonu i adres e-mail. Wnioski o świadczenia dla rodzin w ZUS są wyłącznie elektronicznie. Obywatele Ukrainy składają je za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Konto w portalu mogą założyć samodzielnie przez internet – za pomocą profilu zaufanego lub bankowości internetowej. Z rejestracją konta w PUE i złożeniem elektronicznego wniosku pomagają też pracownicy ZUS, w placówkach Zakładu.

Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.