- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Biłgoraj najlepszy w Polsce. Zaskoczenie?

Biłgoraj zajął pierwsze miejsce w rankingu „Miejsca Edukacyjnych Szans 2020-2021” w kategorii miasta powiatowe. Ranking został opracowany przez Fundację Evidence Instytute i zaprezentowany podczas wieczornej gali konferencji „Edukacja Przyszłości 2022”, która odbyła się w Lublinie.

- Reklama -

Ranking opiera się o przekazane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz ogólnodostępne dane Głównego Urzędu Statystycznego. Ranking ma trzy składowe służące ocenie tego, jak samorządy wspierają najsłabszych uczniów i jakie są efekty działań ograniczających edukacyjne nierówności. Końcowa pozycja w rankingu została obliczona jako średnia trzech składowych.

Pierwszą składową rankingu jest zróżnicowanie wyników uczniów na egzaminie ósmoklasisty. Im niższe zróżnicowanie, tym wyższa pozycja w rankingu. Zróżnicowanie mierzone jest jako odchylenie standardowe wyników egzaminacyjnych, przy czym wynik stanowi tu średnia ze standaryzowanych rezultatów egzaminu z języka polskiego i matematyki. Drugą składową są wyniki najsłabszych uczniów w gminie na tym samym egzaminie. Im wyższe są wyniki najsłabszych, tym wyższa pozycja w rankingu. Wyniki najsłabszych mierzone są w rankingu jako 10 percentyl rozkładu standaryzowanych wyników uczniów z języka polskiego i matematyki w każdej jednostce samorządu. Trzecia składowa to procent dzieci w wieku 3-5 lat objętych edukacją przedszkolną. Im większy, tym wyższa pozycja w rankingu.

W analizach wykorzystano dane dostępne z ostatnich dwóch lat. Wyniki egzaminacyjne obejmują więc lata 2020 i 2021, a dane GUS obejmują wskaźniki dla lat 2019 i 2020.

- Reklama -

Pierwsza dziesiątka rankingu w kategorii miast powiatowych:

 1. Biłgoraj
 2. Słupca
 3. Leżajsk
 4. Sejny
 5. Sucha Beskidzka
 6. Bochnia
 7. Jasło
 8. Jarosław
 9. Sanok
 10. Kętrzyn

info: Urząd Miasta Biłgoraj

- Reklama -

1 komentarz
 1. Krzysztof mówi

  Sranie w banie

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.