- Reklama -

Historia Biłgoraja na tablicach pamiątkowych

W Biłgoraju ma stanąć czternaście tablic upamiętniających najważniejsze wydarzenia w dziejach miasta. Propozycje włodarzy nie wszystkim przypadły do gustu.

Kilka tygodni temu władze miasta zapytały mieszkańców o zdanie na temat informacji, jakie mają znaleźć się na tablicach pamiątkowych. Były trzy warianty do wyboru. Glosować można było za pomocą Facebooka.

W internetowym głosowaniu wzięło udział 117 osób. Najwięcej głosów otrzymał wariant II. Zakłada on ujęcie następujących wydarzeń:

1578 r. – Lokacja miasta dokonana przez króla Stefana Batorego z inicjatywy Adama Gorajskiego;

1615 r. – Narodziny i rozwój kultu św. Marii Magdaleny pod Biłgorajem;

1623/1644 r. – Przybycie Braci Mniejszych Konwentualnych (ok. 1623) i budowa pierwszego kościoła katolickiego na przedmieściu Puszcza Solska;

1660 r. – Upadek protestantyzmu w Biłgoraju;

1692 r. – Narodziny sitarstwa oraz powstanie cechu sitarskiego;

1864 r. – Przejęcie miasta na skarb Królestwa Polskiego;

1866 r. – Powstanie Powiatu Biłgorajskiego;

1922 r. – Kilkuletni pobyt pisarza Izaaka Bashewisa Singera (laureata literackiej nagrody Nobla w 1978) w Biłgoraju, począwszy od 1917 roku;

1939 r. – Bitwa o Biłgoraj podczas kampanii wrześniowej;

- Reklama -

1942 r. – Eksterminacja ludności żydowskiej w Biłgoraju;

1954 r. – Włączenie Puszczy Solskiej z cennym kompleksem historycznych obiektów sakralnych w granice miasta Biłgoraja;

1966 r. – Wzniesienie nowoczesnego murowanego ratusza w centrum miasta według projektu architekta Antoniego Hermana;

2009 r. – Rozpoczęcie budowy Miasteczka na Szlaku Kultur Kresowych;

2020 r. – Zakończenie rewitalizacji Śródmieścia Biłgoraja

Jak zaznaczają władze miasta, wynik głosowania będzie uwzględniony przy tworzeniu wersji 14 tablic, ale ich ostateczny kształt będzie zaproponowany przez biłgorajskich historyków. Tablice będą otaczały fontannę w parku za budynkiem Urzędu Miasta.

Wiele osób i środowisk nie zgadza się z propozycją. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Biłgoraj swój sprzeciw wyraził radny Tadeusz Ferens. – Wywołał pan dużą dyskusję wśród mieszkańców naszego miasta po propozycji umieszczania tablic, mówiących o historii Biłgoraja – zwrócił się do burmistrza radny. Jego zdaniem, przedstawione propozycje mówią o sferze materialnej i kulturalnej, a pomijają, z jednym wyjątkiem, sferę ducha. – Ona jest najważniejsza i wciąż obecna w historii miasta. Mówi o tym bardzo jasno fakt, że radni prosili Boga o pomoc w pełnieniu tej funkcji podczas ślubowania – argumentował radny.

Radny Tadeusz Ferens przytoczył dwa istotne wydarzenia z ostatniego półwiecza Biłgoraja. Jego zdaniem, dużym wydarzeniem religijno-patriotycznym była wędrówka pustych ram obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1971 roku. Dopiero po 33 latach, w 2004 roku przybyła kopia cudownej Ikony Jasnogórskiej. – Było to wielkim świętem i przeżyciem dla większości biłgorajan – mówił. Dodał, że również ważnym wydarzeniem historycznym była dokonana intronizacja Chrystusa Króla przez 46 organizacji i mieszkańców Biłgoraja. Zauważył, że byliśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, które dokonały tak doniosłego, uroczystego i głęboko religijnego aktu, coraz bardziej docenionego przez społeczeństwo.

Radny wnioskował, aby oba te wydarzenia znalazły się na tablicach obrazujących dzieje naszego miasta.

*

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.