- Reklama -

- Reklama -

Biłgoraj może mieć pierwszego w historii … żużlowca!

Tego jeszcze nie było. Całkiem możliwe, że już wkrótce będziemy mieć pierwszego w historii... żużlowca z Biłgoraja. Czternastoletni Michał Psiuk to od małego dziecka motocrossowiec, ale od niedawna rozpoczął treningi w szkółce żużlowego mistrza Polski, Platinum Motoru Lublin. Z lubelskim zespołem wrócił właśnie ze zgrupowania w Zakopanem.

- Reklama -

Michał  Psiuk z Biłgoraja to jedyny profesjonalny motocrossowiec w całym powiecie i do tego utytułowany. W ubiegłym roku został  mistrzem Polski MX w klasie 85, a także trzecim zawodnikiem w Europie. Tych sukcesów ma znacznie więcej, bo czternastolatek już od czwartego roku życia (i to nie jest pomyłka) trenuje na motocyklu. A, że w województwie lubelskim nie ma klubu motocrossowego na tym poziomie, zaczął bronić barw MX Lipno. Tylko trochę daleko, bo to okolice Włocławka i jakieś 500 km od Biłgoraja. I nagle pojawiła się trochę zaskakująca propozycja z Lublina. Niby też motocykl, ale jednak inna dyscyplina sportu:

– Skontaktował się z nami wiceprezes Platinum Motoru Lublin Piotr Więckowski. On odbudowywał lubelski żużel po latach posuchy i dalej jest w klubie. To zresztą były motocrossowiec, który w 2000 roku sam startował w rajdzie Paryż – Dakar. Był w grupie trzech pierwszych Polaków w historii, którzy ukończyli ten morderczy rajd. Piotr zna Michała, bo syn na początku trenował przecież motocross w KM Cross Lublin, zanim ten klub został rozwiązany. Wie o jego sukcesach i w lipcu ubiegłego roku zaprosił syna na trening żużlowy na torze przy w Lublinie. Dojazdy? Żaden problem, jak w Lublinie był jeszcze motocross to jeździliśmy tam na treningi po dwa razy w tygodniu – mówi Jolanta Psiuk, mama młodego zawodnika.

toyota Yaris

– Michał ma już swój motocykl żużlowy, który odkupiliśmy od człowieka, który serwisuje zawodnikom ten sprzęt. Motor stoi w naszym garażu. Ma silnik 125 cc, więc to jest ta jedna z niższych klas w sporcie żużlowym. Byliśmy już na kilku meczach żużlowych, bo Piotrek Więckowski załatwił nam vipowskie wejściówki. Syn właściwie stawia dopiero pierwsze kroki na torze żużlowym. Jeździł już na tym niewielkim motorku pitebike, ale teraz czas na ten prawdziwy motor żużlowy. Ma czternaście lat i trenerzy mówią o tym najmocniejszym silniku o pojemności do 500 cc –  tłumaczy Mateusz Psiuk, ojciec czternastolatka.

(…)

 

Więcej w najnowszym papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. Szukajcie w kioskach, sklepach i punktach kolportażu w całym powiecie biłgorajskim.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Jerzy mówi

    Pierwszym, wybitnym żużlowcem z ziemi Biłgorajskiej był urodzony w Tarnogrodzie Ryszard Dołomisiewicz, który odnosił sukcesy w tej dyscyplinie sportu w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.