sklep

Biłgoraj międzykulturowy – trwa Festiwal Kultur

Na placu Biłgorajskiego Centrum Kultury trwa Festiwal Kultur. W Koncercie zatytułowanym „Gospodarze i goście”  jako pierwszy wystąpił  biłgorajski  zespół  Bonum Voces, który m.in. dzięki udziałowi  w  telewizyjnym show Must Be the Music  stał się znany także szerszej publiczności.  Bonum Voces, to  kwiat instrumentalistów z malowniczego Roztocza, gwarantujący nie tylko świetną zabawę, ale stwarzający okazję do wysłuchania melodii , które przetrwały wieki.  Na scenie zaprezentuje się również Grupa Folklorystyczna „Pokolenia” i Zespół Tańca Ludowego „Tanew”

Jutro i w niedzielę ciąg dalszy festiwalu. Drugi dzień Festiwalu Kultur  to kulturalna podróż do Bułgarii i na Słowację. Odbędziemy ją dzięki dwóm zespołom folklorystycznym – „Stropkovczan” i  „Zory”. Na sobotni koncert zatytułowany „Muzyka i taniec sąsiadów” zapraszamy o godz. 20.00. „Stropkovczanie” prezentują i promują pieśni i tańce z regionów Saris, Zemplina i Horehronie. Do tej pory zespół koncertował w wielu krajach  m.in.: Turcji, Serbii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Rumunii czy Włoszech. Na co dzień grupa współpracuje ze stowarzyszeniem Stropek, którego celem jest zachowanie, opracowanie i aktualizacja różnych form słowackiej sztuki ludowej.

Bułgarski  zespół „Zora”  zaprezentuje z kolei  tańce ludowe, śpiew i stroje ludowe ze wszystkich okręgów swojego kraju. Występy „Zory” to przede wszystkim dynamika i piękno. W ich wykonaniu zobaczymy tańce „Shopishe”, „Mizishe”, liryczne  tańce „trackie” oraz mistyczne tańce „macedońskie”. Zespół na swoim koncie ma koncerty w: Turcji, Hiszpanii, Serbii, Francji, Tunezji, we Włoszech oraz dwukrotnie prezentował Bułgarię na festiwalach w Chinach.

W niedzielne przedpołudnie, o godz. 11.00 serdecznie zapraszamy na „Spacer śladami biłgorajskich Żydów”, podczas którego będzie można poznać historię Biłgoraja. Zbiórka przy ławeczce Singera. „Spacer śladami biłgorajskich Żydów” to nie jedyne wydarzenie ostatniego dnia Festiwalu. Na zakończenie gorąco polecamy „Koncert Finałowy” w reżyserii Andrzeja Głowackiego z udziałem: artystów Teatru Żydowskiego z Warszawy, zespołów „Zora” z Sofii, „Stropkovczan” ze Stropkova, GF „Pokolenia”, Kingi Dziduch oraz Teatru Poezji i Piosenki BCK.  Początek o godz. 20.00.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.