- Reklama -

- Reklama -

Biłgoraj EKO Challenge w Dzień Dobry TVN (Film)

O akcji Biłgoraj EKO Challenge zrobiło się głośno po wizycie jej inicjatorów w programie telewizyjnym Dzień Dobry TVN, który został wyemitowany 21 maja. Wszystko za sprawą śmieci.

- Reklama -

W ostatnim czasie o akcji zainicjowanej przez mieszkańców Biłgoraja usłyszał cały kraj. Stało się to dzięki programowi telewizyjnemu Dzień Dobry TVN, w którym została przedstawiona akcja Biłgoraj EKO Challenge. Nagranie z ich działem można obejrzeć [TUTAJ]

Grupa biegaczy z Biłgoraja rozpoczęła akcję, która ma na celu uświadomienie wszystkim, że nie warto śmiecić w lasach. Jednak w tym przypadku samo uświadamianie ludzi to za mało. Aby strzec porządku w lesie, inicjatorzy Biłgoraj EKO Challenge założyli w lasach fotopułapki. Właśnie to sprawiło, że akcja nabrała rozgłosu.

– Montujemy te pułapki w miejscach narażonych na zaśmiecanie. Złapało się parę osób, które wyrzucały jakieś butelki albo bioodpady. Było kilka przypadków, które zgłosiliśmy na policję. A nawet kilka takich, które nie były związane z kamerami – znajdowaliśmy w śmieciach faktury. To też zgłaszaliśmy na policję. Te osoby zostały namierzone i ukarane. Obowiązywał ich także nakaz uprzątnięcia tych terenów. To dla nas spory sukces – podkreślał w programie Dzień Dobry TVN Piotr Swacha, inicjator akcji.

Jak sami informują, pierwsza fotopułapka była zakupiona przez „wszystkich” w ramach zbiorki na portalu pomagam.pl, a kolejne zostały zakupione dzięki współpracy z Fundacją Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej w której inicjatorzy akcji są jesteśmy przedstawicielami funduszu ekologicznego

„Uśmiechaj się szczerze, być może jesteś w ukrytej kamerze” – taka myśl przyświecała biegaczom z Biłgoraja, którzy zamontowali w lasach fotopułapki. Wszystko po to, aby ująć na zdjęciach tych, którzy zostawiają w lasach śmieci, bez znaczenia czy jest to papierek po cukierku, czy ciężarówka odpadów.

Jak mówią inicjatorzy, wszystko rozpoczęło się od tego, że sami biegają po biłgorajskich lasach i nie mogą znieść widoku śmieci, które ujmowały ich pięknu.

– Niestety, jeśli chodzi o zaśmiecenie w polskich lasach, jest ono na poziomie bardzo wysokim – ubolewał Łukasz Dąbrowski, pomysłodawca fotopułapek.

Sprzątanie rozpoczęło się po zimie, kiedy to śnieg odkrył śmieci znajdujące się wśród drzew. Choć zaśmiecony teren jest bardzo duży, a grupka zbieraczy niewielka, to ich zaangażowanie jest ogromne. Można je zobaczyć na poniższym filmiku.

Do 20.06 trwa druga odsłona tytularnej akcji #BiłgorajEkoChallenge, która tak jak rok temu zakończy się wręczeniem nagród osobom najaktywniejszym. Akcja trwa do 20.06.

- Reklama -

– Podczas aktywnego wypoczynku tj. (spacer, bieganie, jazda rowerem) zabieramy worek na śmieci (bądź jeżeli zajdzie konieczność worki można otrzymać po kontakcie z nami) i sprzątamy nasze najbliższe otoczenie terenów zielonych➡️Następnie wykonujemy zdjęcie zebranych „skarbów”, oraz wrzucamy je na grupę dla uczestników Biłgoraj EKO Challenge- grupa dla uczestników lub wysyłamy wiadomością prywatną i tyle – informuj na swojej stronie Facebookowej organizatorzy akcji.

Red.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.