- Reklama -

- Reklama -

Biłgoraj dostanie nowe połączenia kolejowe

Ktoś w powiecie biłgorajskim jeździ jeszcze regularnie koleją? Jest bardzo dobra informacja. We wtorek (8.11) PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego podpisują umowę na realizację nowych projektów z programu Kolej Plus. Inwestycja ściśle dotyczy powiatu biłgorajskiego.

- Reklama -

Dla nas najważniejszy projekt to budowa linii kolejowej Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj wraz z poprawą dostępności transportu kolejowego w m. Kraśnik.

Linia kolejowa ma być doprowadzona  od Janowa Lubelskiego także na południowy wschód – do Biłgoraja. Trzeba zbudować około 38 kilometrów nowej linii. Biłgoraj zyskałby wówczas nowe, szybsze połączenie z Lublinem. Cała linia ma być jednotorowa, zelektryfikowana, z możliwością jazdy po niej z prędkością 120 km/h.

- Reklama -

Szacuje się, że budowa odcinka od Szastarki do Janowa Lubelskiego będzie kosztować około 300-400 mln złotych, a całej linii do Biłgoraja – około miliarda złotych. Inwestycja ma powstać w ramach programu Kolej Plus. Samorządowcy, zgodnie z zapisami programu, będą musieli znaleźć na nią w swoich budżetach około 15% wartości całej inwestycji.

Udziałowcami inwestycji, której koszt oszacowano na ponad miliard zł, będzie Rząd, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz jednostki samorządu terytorialnego, przez które pobiegnie linia kolejowa, a więc trzy powiaty – janowski, kraśnicki i biłgorajski, miasta Biłgoraj i Kraśnik oraz gminy – Szastarka, Modliborzyce, Janów Lubelski, Dzwola i Biłgoraj.

 

- Reklama -

5 Komentarze
 1. Jkkkkk mówi

  BZDURA. Kto jeszcze dziś wierzy pisowskiemu belkotowi?ha.
  Już obiecywali w każdej wiejskiej pipidowie autobus i co? niema. i jeszcze więcej pks upadło.
  Przyjdzie czas wyborów pogonimy ich. Już nawet czesc wiochy się od nich odsuwa.

 2. Mario mówi

  bez dotacji ? niezbyt w to wierzyć mi się chce. ale jeśli rząd woli pożyczać kilkakrotnie drożej od Chin niż z ue to wszystko możliwe .

 3. Rycho Rysiński mówi

  Projekt, owszem i dobry, tylko że spóźniony o kilkadziesiąt lat… 🙁

 4. Beton mówi

  Ciekawe, skąd samorządy wezmą takie pieniądze? Zadłużą się czy też podniosą podatki swoim mieszkańcom? Kolejny Miś….

  1. Podatnik mówi

   bardzo dobrze niech się dzieje. Jako pierwsze powinna być zelektryzowana linia w kierunku Stalowej Woli i jak za dawnych czasów powinny jeździć pociągi trzy razy na dobę byśmy mogli dojeżdżać do pracy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.