- Reklama -

- Reklama -

Biłgoraj broni lasu, ale czy słusznie?

W 2021 roku rozpocznie się wycinka lasu prowadzona przez Nadleśnictwo Biłgoraj po to, aby za kilkadziesiąt lat mieszkańcy powiatu biłgorajskiego znów mogli cieszyć się jego pięknem po nowych nasadzeniach. Jednak nie wszyscy zgadzają się z tą decyzją.

- Reklama -

W 2021 roku rozpocznie się wycinka części lasu pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą. Nie wszyscy jednak zgadzają się z decyzją o wycince lasu. Brak poparcia wyraził między innymi burmistrz miasta Biłgoraja w liście otwartym do Mariusza Szweda, nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj.

– Biłgoraj, w okresie jesienno-zimowym zmaga się również z śmiercionośnym i chorobotwórczym smogiem powstającym w wyniku niskiej emisji. Dotyczy to także osiedli znajdujących się w pobliżu lasu planowanego do zrębu. Dwutlenek węgla, który wynika ze spalania paliw kopalnych, jest wchłaniany w głównej mierze przez lasy położone w najbliższym sąsiedztwie miasta. To właśnie te lasy są miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miasta. To tutaj mają oni możliwość pooddychania czystym powietrzem, podziwiania piękna przyrody, zarówno flory jak i fauny – w liście otwartym pisze Janusz Rosłan.

Na jednym z portali społecznościowych powstała strona „Biłgoraj broni swojego lasu”. Jej administratorzy zachęcają do wysyłania e-maili na pocztę elektroniczną Nadleśnictwa Biłgoraj.

– W pełni popieramy list otwarty Burmistrza Miasta Biłgoraja Janusza Rosłana w sprawie ochrony lasów otaczających nasze miasto. Las jest ważnym miejscem wypoczynku oraz ochrony przed smogiem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jest także siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt i owadów. Okres planowanej wycinki jest także dramatem dla gniazdujących ptaków. Żądamy natychmiastowego wstrzymania wyrębu lasu i przedstawienia rozsądnego i zrównoważonego planu jego zagospodarowania – piszą administratorzy strony „Biłgoraj broni swojego lasu”.

- Reklama -

W planie Nadleśnictwa Biłgoraj jest pozyskanie drzew na obszarze kilku hektarów lasu i posadzenie w ich miejscu nowych po to, aby za kilkadziesiąt lat mieszkańcy powiatu biłgorajskiego mogli cieszyć się nowym pięknym lasem w ich okolicy. Nadleśnictwo ma również plany większego zróżnicowania lasu pod względem rodzaju drzew, aby nie rosła w nim tylko sosna.

Należy pamiętać, że Nadleśnictwo rozpocznie pozyskiwanie drzewa w 2021 roku, ponieważ jak wyliczyli leśnicy,  jest to idealny czas w momencie ich wzrostu na ścinkę. Dzięki temu będzie można wykorzystać je w szerszym zakresie, np. do produkcji mebli, a więc nie posłuży tylko jako opał.

Odpowiedzi Nadleśnictwa Biłgoraj możemy spodziewać się już w najbliższym czasie.

~Kuliński Michał

- Reklama -

4 Komentarze
 1. Ludwika mówi

  Potrzebne będą nazwiska wszystkich z obecnej ekipy Nadleśnictwa z Biłgoraja ktorzy są zaangażowani w wycinkę lasow biłgorajskich. Nie tych z Lublina bo tamci mają gdzieś , tylko biłgorajaków biorących udział pośrednio lub bezpośrednio w wycince.To są ludzie znani w Biłgoraju. Będzie czas to pociągnie się ich do odpowiedzielnosci

 2. Adam mówi

  Młode drzewa nie są wcale gorsze od drzew wiekowych, gdyż to właśnie te młodsze rośliny pochłaniają więcej dwutlenku węgla. Stare okazy mogą produkować niewiele tlenu ze względu na wolny przyrost

 3. Ada mówi

  Odpowiedź na pytanie zadane w tym tendencyjnym tekście brzmi TAK, SŁUSZNIE!

 4. Nigel mówi

  Wszystkim mądralom wychwalającym wycinkę lasu, tak starego, że zaraz zgnije albo zjedzą go korniki, zanim się wypowiedzą sugeruję wycieczkę w to miejsce. Można podjechać samochodem, rowerem lub spacerkiem. Oczami wyobraźni zobaczyć dwa nowe zręby (żadne 3,64 ha co starają się wmówić zielone ludki) zaznaczone zielonym sprayem i wtedy może zmienicie zdanie. W tej chwili pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą jest już 5 zrębów (jeden 0,5 ha) o łącznej powierzchni ok 20 ha. Właśnie kończą wycinać 6 zrąb na lewo przed wjazdem do Woli Małej (tam gdzie wielu z Was być może zbierało kołpaki – takie grzyby) o powierzchni 5-6 ha i co najgorsze zaczęli powiększać zręb który napotyka się jako pierwszy idąc drogą od ul. Poniatowskiego. Jeżeli pozwolimy na te dwa planowane o pow. ok 10 ha to w sumie wycięte będzie prawie 40 ha. Ale to nie koniec, bo chcą wyciąć kolejne połacie bliżej Poniatowskiego. Jeżeli ktoś to wspiera to albo leśnik albo totalny ignorant.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.