- Reklama -

- Reklama -

Biłgoraj będzie ratował … płazy

Zaskoczeni? Biłgoraj będzie pomagał także płacom. M.in. żabkom. W mieście pojawiły się specjalne oddzielone siatką przejścia dla płazów. M.in. za mostem przy ulicy Lubelskiej. Wszystko przez to, że drogi leśne i ulice, to dla zwierząt wielkie niebezpieczeństwo. Na krótkim odcinku, może zginąć kilkadziesiąt tysięcy płazów czy gadów.

- Reklama -

Sezonowe migracje płazów mają często masowy charakter. W krótkim okresie czasu wędrują tysiące osobników, które napotykają na swej drodze różne bariery, w tym szlaki komunikacyjne. Trasy migracji są stałe, gdyż płazy „pamiętają” miejsce, w którym przyszły na świat i uparcie do niego wracają. Szczególnie ważny jest okres wiosennych wędrówek. Większość ginących wówczas pod kołami pojazdów płazów to osobniki dojrzałe płciowo, a więc przygotowane do rozrodu, nierzadko w fazie godowej.

Wysoką śmiertelność obserwujemy również wśród osobników młodych, podejmujących swoją pierwszą wędrówkę ze zbiorników wodnych na żerowiska i zimowiska. Okresy migracji mają zatem istotny wpływ na stabilność populacji płazów. Dla niektórych gatunków, występujących nielicznie w naszym kraju i w całej Europie, nawet niewielkie zmniejszenie liczebności osobników stanowi niebezpieczeństwo wyginięcia populacji na danym terenie.

- Reklama -

Przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju, jest już specjalne przejście, czyli ogrodzenie z zielonej siatki.

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Anonim mówi

    Podobny problem z żabami jest na drodze 863 przed Krzeszowem w stronę Tarnogrodu.

  2. Miesz. mówi

    Zapraszamy na ul. Graniczną

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.