kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Biłgorajska Orkiestra Dęta ma już 110 lat!

- Reklama -

Orkiestra rozwijała się pod względem osobowym i artystycznym od 1905 r. W 1925 r. liczyła 14 muzyków. Brała udział we wszystkich uroczystościach państwowych i religijnych, koncertowała też dla mieszkańców. Po latach stagnacji kryzysowej 1931-1934 batutę orkiestry przejmuje Władysław Sokołowski i uaktywnia działalność artystyczną.

Kolejna zmiana następuje w roku 1936. Pojawia się w Biłgoraju wachmistrz WP Piotr Jakubczyk i jak przystało na kapelmistrza wojskowego wprowadza nowe akcenty. Odmładza zespół, szkoli młodzież i powiększa zespół. Orkiestra staje się znana w całym regionie.

urząd MArszałkowski projekt

Okres II wojny światowej przerywa na 8 lat istnienie orkiestry. Dopiero w 1947 r. odradza się orkiestra dęta pod patronatem Cechu Rzemiosł Różnych. Kapelmistrz Piotr Jakubczyk odtwarza i rozwija orkiestrę w oparciu o patronat „Służby Polsce”. Niestety, ten etap w historii orkiestry trwa do 1956 r., do chwili rozwiązania organizacji SP. Dalsze losy orkiestry to kilkuletnie epizody w postaci zespołu przy Biłgorajskim Domu Kultury, następnie przy Włosiankarskiej Spółdzielni Pracy i z kolei przy Powiatowym Zarządzie Dróg Lokalnych.

W roku 1974 prowadzenie orkiestry obejmuje Czesław Nizio. Orkiestra zostaje włączona do Biłgorajskiego Domu Kultury. Rozpoczyna się „era” Czesława Nizio – tak określano rozwój orkiestry przynoszący jej kolejne sukcesy i sławę. Biłgoraj staje się regionalnym centrum Międzywojewódzkich Przeglądów Orkiestr Dętych. Orkiestra Czesława Nizio koncertuje w kraju i za granicą: na Węgrzech, Ukrainie, Czechosłowacji. Zdobywa pierwsze miejsca w turniejach wojewódzkich i regionalnych, zdobywa cenne nagrody, a muzycy są zawsze wyróżniani.

Orkiestra obchodzi uroczyście kolejne jubileusze. Czesław Nizio zostaje dyrektorem BDK, a orkiestra staje się wiodącym zespołem artystycznym Biłgoraja. Mimo utrudnień i przykrości spowodowanych „reformowaniem” BDK i odwołaniem dyrektora Nizio orkiestra trwa i nie przerywa działalności.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W październiku 2003 r. Czesław Nizio zmarł. Dopiero w roku 2008 rada miejska przyznała, wielokrotnie odznaczonemu dyrygentowi i twórcy sukcesów orkiestry tytuł „Zasłużony dla Miasta Biłgoraj”, a orkiestra nosi imię swojego dyrygenta.

Najbardziej zasłużeni muzycy: Franciszek Skura, Jan Kukiełka, Stanisław Ludwik, Jan Łukasik, Jan Nizio, Zdzisław i Jan Stelmachowie, Bogdan i Wiesław Garbaczowie, Józef Czerw, Ryszard Bucior, Wiktor Maciocha, Henryk Sprysak, Bogusław Stelmach, Bogusław Kukiełka, Zygmunt Balicki i inni. Orkiestra jest zespołem wielopokoleniowym.

Koncert zakończył się podziękowaniami i życzeniami, a co najważniejsze wielkimi brawami wdzięcznej biłgorajskiej publiczności.

Jesteście dumą Biłgoraja! Wiele zdrowia i sił do dalszej działalności artystycznej, by muzyka Wasza sprawiała Wam pełną radość, a wdzięczność publiczności przynosiła satysfakcję i towarzyszyła Wam w kolejnych sukcesach.

Życzą biłgorajscy melomani.

W ich imieniu

Kazimierz Szubiak

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.