Biłgorajscy mistrzowie

Od pewnego czasu uczestniczę (z żoną) w zajęciach rekreacyjnych w znakomicie wyposażonej siłowni OSiR. Fachową opiekę instruktorską zapewniają gospodarze obiektu Zdzisław Żołopa i Henryk Wybranowski.
Zadowolenie i satysfakcja niemłodych już ćwiczących skłoniły mnie, by napisać o twórcach tych ciekawych zajęć i skłonić wahających się biłgorajaków z nadwagą, by pozbyli się wszelkich oporów i włączyli się czynnie w uprawianie sportu lub jak kto woli – rekreacji.
Kilka słów o Zdzisławie Żołopie, który namówił mnie – ponad 75-letniego dziadka – do uprawniania ćwiczeń, dzięki którym czuję się dziarsko i zdrowo. Zdzisław trafił do klubu LKS Znicz Biłgoraj w 1974 r. Trenerem był wówczas świetny niegdyś zawodnik w podnoszeniu ciężarów Wiesław Proć, który w 1962 r. zdobył mistrzostwo Polski juniorów (w wadze koguciej). Po roku intensywnych treningów Zdzisław startował w finałach Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży.
Prezesem, trenerem i pasjonatem tej dyscypliny sportu był znany w Biłgoraju były lekkoatleta i ciężarowiec – dyrektor BZTK Michał Wrotkowski. Treningi były profesjonalne, a młodych adeptów tej nowej w Biłgoraju dyscypliny sportu przybywało z każdym dniem.
W latach 80. Zdzisław Żołopa rozpoczął pracę instruktorską z trenerem, nauczycielem w-f z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych Henrykiem Wybranowskim. Spośród wielu wychowanków najwybitniejszym był Dariusz Osuch – medalista Mistrzostw Europy i Świata, dwukrotny olimpijczyk (Barcelona 1992 r. i Atlanta 1996 r.).
Zdzisław już w 1986 r. osiągnął pierwsze uprawnienia sędziowskie, które rzetelną pracą i uporem rozwijał, by w 2011 r. zdobyć najwyższe uprawnienia światowe – I klasę olimpijską. Miał przyjemność sędziować zmagania ciężarowców na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.
Mając wysoką pozycję w rankingu światowym, sędziuje – bezbłędnie – zawody rangi mistrzostw Europy i świata na różnych kontynentach. Zdzisław Żołopa to także działacz – organizator, od 2000 r. prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów w Lublinie, od 2004 do 2016 r. wiceprezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów w Warszawie, od 2012 r. do chwili obecnej jest prezesem Ludowego Klubu Sportowego "Znicz" w Biłgoraju. Organizował i współorganizował wiele imprez rangi krajowej i międzynarodowej, m.in. Mistrzostwa Świata 2002 r. – Warszawa, 2013 i 2015 r. – Wrocław, Mistrzostwa Europy: 2006 i 2009 r. – Władysławowo, 2011 i 2014 r. – Ciechanów oraz 2016 r. – Nowy Tomyśl.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że pan Zdzisław zorganizował w Biłgoraju "Golden Barbell" z dwugodzinną transmisją TVN na żywo, z udziałem 9 medalistów igrzysk olimpijskich. Była to świetna promocja naszego miasta.
Dużą rolę spełnił pan Zdzisław jako inicjator budowy hali sportowej. Umiejętnie koordynował działania jako kierownik obiektu OSiR, tworzył znakomity klimat do usług rekreacyjnych dla mieszkańców naszego regionu – czego jestem świadkiem.
Dzięki dobrym relacjom z dyrektorem generalnym BRW Stanisławem Bosakiem pomógł nieodpłatnie wyposażyć halę sportową i siłownię, z której korzystają kluby sportowe oraz mieszkańcy Biłgoraja.
I na zakończenie dodam, że 10 lutego br. odbyła się 18. Gala Mistrzów Sportu, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest mistrz Zdzisław Żołopa. Gratuluję niespożytych sił, ambicji, wytrwałości i cierpliwości wobec "zawodników" 70+, których wielu ćwiczy regularnie.
Wspierającym działania pana Zdzisława jest trener ciężarowców Henryk Wybranowski. To on dostrzegł talent ucznia ZSMiE – Dariusza Osucha – późniejszego medalisty mistrzostw Polski, Europy i świata, dwukrotnego olimpijczyka. Obaj trenerzy Wybranowski i Osuch doprowadzili utalentowaną zawodniczkę biłgorajskiego "Znicza" Marzenę Karpińską do reprezentacji Polski i wielu tytułów w Mistrzostwach Europy i świata. VI miejsce w rankingu (lata 1990-2010) polskich ciężarów to ogromny sukces małego klubu z Biłgoraja. Wychowankami trenera Wybranowskiego są zawodnicy: Agnieszka i Katarzyna Rak, Elżbieta Bielak i Marcin Zwolak (medaliści mistrzostw Polski – 2017 r.), Agata i Sylwia Zań oraz Maciej Cios – aktualni medaliści – reprezentanci Polski. Jeszcze nieraz o nich usłyszymy. Warto wspomnieć o ikonie biłgorajskich ciężarowców – Tadeuszu Niemcu, który w latach 60. i 70. wraz ze swoim starszym kolegą Wiesławem Prociem reprezentowali Polskę na zawodach rangi światowej i europejskiej. Pan Tadeusz był mistrzem Polski LZS i "pociągnął" za sobą późniejszych mistrzów Józefa Olekszyka i niezmordowanego organizatora – trenera Zdzisława Żołopę, którego niespożyte siły i ambicja "natchnęły" mnie do napisania tego artykułu.
Kazimierz Szubiak

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.