- Reklama -

- Reklama -

Biłgoraj wśród najlepszych

W dniach 14-15 listopada 2016 r. w Warszawie odbyła się konferencja naukowa pt.: „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego 2016”.

Organizatorami konferencji byli: Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” oraz Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.

Na konferencji w dniu 14 listopada Gminę Miasto Biłgoraj w imieniu burmistrza miasta reprezentował sekretarz Bogdan Kowalik.

- Reklama -

Podczas konferencji, która odbyła się w sali kolumnowej Sejmu RP, ogłoszono wyniki rankingu Zrównoważonego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego, a także odznaczono tegorocznych laureatów. Szczególne wyróżnienia w tym roku przewidziano dla jednostek samorządu terytorialnego odznaczających się najwyższą dynamiką przedsiębiorczości. Gmina Miasto Biłgoraj zajęła 2. miejsce w kategorii gmin miejskich sklasyfikowanych w rankingu ogólnym za Karpaczem, a przed Suchą Beskidzką, która była trzecia. Z naszego województwa miasto Puławy uplasowało się na 14. pozycji, natomiast Tomaszów Lubelski zajął 22. pozycję. Z kolei w kategorii gmin wiejskich na 3. miejscu został sklasyfikowany Puchaczów. Prezentacja wyników Rankingu zrównoważonego rozwoju JST odbywa się w tym roku już po raz 13.

Ranking zrównoważonego rozwoju JST powstaje pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, w oparciu o analizę piętnastu wskaźników, które obejmują trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochrony środowiska.

Wyniki rankingu są opracowywane na podstawie niezależnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (Bank Danych Lokalnych) i obejmują swym zakresem wszystkie jednostki samorządowe w Polsce w podziale na gminy miejskie, miejsko-wiejskie, wiejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Przedmiotowa konferencja organizowana jest w ramach projektu Anagmis, którego celem jest opracowanie podstaw systemowego monitorowania zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego (JST). Wykorzystanie zidentyfikowanych wzorcowych polityk realizowanych przez zwycięzców rankingu przyczynia się do podniesienia jakości wdrażanych polityk publicznych wspierających zrównoważony rozwój społeczno-ekonomiczny.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.