- Reklama -

Biłgoraj niebieski dla autyzmu

  7 kwietnia dyrekcja i pracownicy Żłobka i Przedszkola Integracyjnego "BAMBINI" zaprosili na konferencję edukacyjną pt. "Biłgoraj niebieski dla autyzmu", poświęconą tematyce zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Konferencja już po raz trzeci organizowana była w ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Konferencję poprzedziła emisja poruszającego filmu "Życie animowane", pokazującego historię autystycznego chłopca, który w wieku trzech lat traci zdolność mowy. Dzięki bajkom Disneya udaje się rodzicom ponownie nawiązać z nim kontakt. Film emitowany był w piątek, 6 kwietnia.

Zanim rozpoczęły się wykłady swoje wystąpienie miał 6-letni Hubert, który od kilku lat uczęszcza do Przedszkola Integracyjnego "BAMBINI". Chłopiec przeczytał  "List do Anioła Stróża".

Jak podkreśla koordynator i pomysłodawca projektu dyrektor Przedszkola "BAMBINI" Justyna Wąsala-Gura, część merytoryczna konferencji przygotowana została przez ekspertów zajmujących się od wielu lat diagnozą, terapią i wsparciem osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Zaznacza, że coraz częściej mówi się o osobach dotkniętych autyzmem.  Trzeba pamiętać o tym, że szybka interwencja i skuteczna terapia dają bardzo dobre efekty. Ważne jest też to, by dzieci przebywały wśród swoich rówieśników, by się integrowały, jednak wcześniej takie dziecko musi być do integracji przygotowane. Dzieci z autyzmem lub zespołem Aspergera są już praktycznie wszędzie, nie ma miejsca na świecie bez takich diagnoz. Jest ich bardzo dużo także w naszym mieście, w ostatnich latach zauważalny jest ogromny wzrost dzieci diagnozowanych w kierunku autyzmu. Nie wiemy, z czego to wynika, dlatego pomoc zarówno dla nich samych, jak i ich opiekunów jest bardzo potrzebna mówi Justyna Wąsala-Gura.

- Reklama -

Na konferencję zaproszeni zostali specjaliści z dziedziny autyzmu i zespołu Aspergera. Mgr Magdalena Łagowska, prezes Zarządu Stowarzyszenia Przebudzenie, opowiedziała własną historię o życiu z dzieckiem autystycznym. Mgr Joanna Pyra, terapeuta, mówiła o terapii nastolatka ze spektrum zaburzeń. Natomiast prof. Mieczysław Dudek ze Społecznej Akademii Nauk w Łodzi opowiedział o wypaleniu rodziców dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera. Wykład na temat "Farma życia" jako Ośrodek dla Dorosłych Osób z Autyzmem wygłosił mgr Edward Bolak, spec. ds. autyzmu.

 Dzisiejszy dzień jest bardzo szczególny z wielu powodów,m.in. dlatego że chcemy razem z państwem dzielić się wiedzą na temat osób dotkniętych autyzmem i zespołem Aspergera. Pragniemy także dzięki prelegentom zaproszonym na dzisiejszą konferencję, specjalizujących się w tej dziedzinie, dowiedzieć się jak najwięcej o tego typu zaburzeniach, wzbudzić ciekawość, zwiększyć naszą i państwa świadomość i wiedzę na temat tego zagadnienia. 2 kwietnia to dzień, kiedy na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu mówiła prowadząca konferencję Monika Kita. Dodała, że kolor niebieski stał się symbolem tego święta i pretekstem medialnym do informowania o autyzmie. To właśnie tego dnia wiele miejsc na całym świecie, w tym również w Polsce, zaświeciło się na niebiesko.

Dodatkowo w ramach akcji "Biłgoraj Niebieski dla Autyzmu" w maju realizowane będą także warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży ponadgimnazjalnej z terenu szkół biłgorajskich, mające na celu poszerzenie wiedzy uczniów dotyczącej autyzmu. Prowadzić go będą wolontariusze Fundacji "BAMBINI". Natomiast 4 grudnia br. odbędzie się "Dzień Tolerancji", podczas którego w BCK po raz drugi zostanie wyświetlony film "Życie animowane". Dzięki współpracy z Fundacją SINAPSIS, działającej  w Warszawie, w BCK zostanie  udostępniona instalacja sensoryczna CUBE, która prezentuje odmienny sposób odbierania bodźców przez osoby ze spektrum autyzmu. Powyższe działania będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych bezpłatnie.

Konferencja została objęta Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Kuratora Oświaty w Lublinie.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.