- Reklama -

Bezbolesna reforma oświatowa

Radni gminy Aleksandrów, podobnie jak i inne samorządy, zatwierdzili projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego. Do tej pory w gminie funkcjonowała szkoła podstawowa w Aleksandrowie Pierwszym i gimnazjum w Aleksandrowie Trzecim, a dzieci były dowożone do obu placówek gminnym autobusem.

Po reformie oświatowej niewiele się zmieni. Gimnazjum przestanie funkcjonować, a dzieci z szóstych klas w podstawówce pójdą w tej samej szkole do klasy siódmej. Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny stanie się szkołą ośmioletnią. 

- Reklama -

– Praktycznie niczego nie zmieniamy. My mamy dobrą sieć szkół, jest szkolny autobus, dobry poziom nauczania. Były spotkania z rodzicami, nauczycielami i nie było żadnego głosu, żeby coś zmieniać. My zrobimy tak, żeby niczego nie popsuć – komentował nadchodzące zmiany wójt gminy Józef Biały

Mówił także, że gmina zapewnia dowożenie wszystkich dzieci, nawet jak odległość między miejscem zamieszkania a placówką oświatową jest mniejsza niż wymagane 3 km. – Mamy autokar i jest to rozwiązanie, którego życzyłaby sobie każda gmina. Dzieci w 15 minut dojeżdżają do szkoły. Nie ma sytuacji, że z powodu awarii autokaru nie ma kursu do szkoły, a o godzinach odjazdu decydują dyrektorzy – kontynuował. Wójt dodał, że w przyszłym roku szkolnym w gimnazjum nie będzie rekrutacji do pierwszej klasy, a siódma klasa już zostanie w podstawówce. Nauczanie w niej zapewnią nauczyciele z gimnazjum. – Nie będzie żadnych zwolnień. Traktujemy tak, jakby reformy nie było. Nie ubywa dzieci z gimnazjum, a nauczycieli zabezpieczamy pracą. Robimy to bezboleśnie – zapewniał wójt. 

Józef Biały dodał, że w przyszłości na terenie gminy będzie funkcjonować jedna szkoła podstawowa. Zapewni to, jak powiedział, integrację społeczeństwa i nie będzie rywalizacji między dwoma podstawówkami. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.