BeeActive Race w Józefowie

W minioną niedzielę 25 lipca obyła się już druga edycja wyścigu kolarskiego pod nazwą BeeActive Race – Jazda indywidualna na czas.

W zmaganiach udział wzięło ponad 70 zawodniczek i zawodników z całej Polski. Na starcie stanęli również zawodnicy z Francji i Ukrainy.
Trasa o długości 11,90 km o nawierzchni asfaltowej została (dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Józefów) usytuowana w sercu Puszczy Solskiej na Gościńcu Fryszarkowskim. Zawodnicy startowali w odstępach 1 minuty po sobie i podążali w kierunku tzw. Fryszarki. Tam po pokonaniu połowy trasy wracali i mknęli w kierunku mety.

W zawodach udział wzięli również leśnicy oraz samorządowcy, dla których przygotowana był odrębna kategoria.

Należy dodać, iż rangę zawodów podniosła obecność znakomitego kolarza Darka Baranowskiego, który 11-krotnie uczestniczył w tzw. wielkich tourach, takich jak Tour de France, Vuelat Espania czy Giro de Italia. Jako jedyny dotąd Polak wygrał trzykrotnie Tour de Pologne, zajął 9. miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie oraz wygrywał etapy wyścigu pokoju. To także wielokrotny mistrz Polski w kolarstwie szosowym.

Wspomnieć trzeba, że w imprezie udział wzięło wielu znakomitych kolarzy m.in. mistrz świata amatorów w jeździe indywidualnej na czas oraz wielu aktualnych i byłych mistrzów Polski w tej dyscyplinie zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn. Nasz region licznie reprezentowała ekipa BSK Miód Kozacki, z której najlepiej w kategorii rowerów czasowych pojechał Artur Kozak, zajmując 5. miejsce OPEN oraz 2. w kategorii wiekowej 30-39 lat, tracąc zaledwie 1 sekundę do 3. miejsca OPEN (średnia prędkość 45,8).
Średnie prędkości wśród czołowej dziesiątki zawodników to wartości od 45 do aż 48,5 km/h.
Najlepszą zawodniczką na rowerach do jazdy na czas okazała się Marianna Hall, która uzyskała średnią 42,5 km/h i zajęła 1. miejsce OPEN wśród kobiet.

Natomiast wśród kobiet na rowerach szosowych doskonale spisała się młoda zawodniczka z BSK Miód Kozacki Maja Szczygielska (15 lat), która zajęła 1. miejsce w kategorii rowerów szosowych (kat. do 39 lat, średnia 35,4 km/h).

Drugie miejsce w konkurencji rowerów szosowych mężczyzn zajął Radosław Wasilewski z BSK Miód Kozacki ze średnią prędkością 41,2 km/h.

Wyścig zaliczany był również do oficjalnego cyklu wyścigów jazdy na czas w kalendarzu Masters, co oznacza, iż zawodnicy z licencjami otrzymywali punkty do ogólnopolskiego Challenge’u Masters.

Impreza odbyła się dzięki wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Józefów, Wójta Gminy Łukowa, GOK Łukowa, MOK Józefów, Nadleśnictwa Józefów, Tabacco Łukowa, Pszczelarza Kozackiego, Bee Active, Kozzak Bikes.

Uroczyste zakończenie wyścigu i dekoracje zwycięzców odbyły się na Rynku w Józefowie.