- Reklama -

Będzie zmiana w okręgach wyborczych. Księżpol w innym okręgu?

Komisarz Wyborczy w Zamościu skierował do władz powiatu pismo, w którym zaleca zmianę w okręgach wyborczych. Chodzi o gminę Księżpol, która zostanie "oderwana" od gmin Łukowa i Obsza, a dołączona do Biszczy i Potoka Górnego.

Do władz powiatu wpłynęło pismo Komisarza Wyborczego w Zamościu, w którym sugeruje zmianę w dotychczasowych okręgach wyborczych. Chodzi o granice okręgów w wyborach do Rady Powiatu.

Do tej pory funkcjonowało 6 okręgów wyborczych, w których mieszkańcy wybierali 23 radnych powiatowych: miasto Biłgoraj – 6 radnych, gmina Biłgoraj – 3 radnych, Gminy Aleksandrów, Józefów, Tereszpol – 3 radnych, gminy Biszcza, Potok Górny, Tarnogród – 4 radnych, gminy Frampol, Goraj, Turobin – 4 radnych, gminy Łukowa, Obsza, Księżpol – 3 radnych.

– Zaistniały przesłanki z art. 421 Kodeksu wyborczego zobowiązujące Radę Powiatu w Biłgoraju do podjęcia działań w celu usunięcia niezgodności z prawem obowiązującym przy podziale powiatu na okręgi wyborcze. Przypominam, że Wojewoda Lubelski w zarządzeniu z dnia 16 lutego 2018 roku w sprawie ustalenia liczby radnych wybieranych do Sejmiku Województwa Lubelskiego, rad powiatów oraz gmin w województwie lubelskim poprawnie ustalił liczbę radnych wybieranych w powiecie biłgorajskim – napisał w liście do starostwa powiatowego Komisarz Wyborczy w Zamościu.

- Reklama -

Komisarz wylicza, że ustalona została już liczba mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Jest to 103 119 osób. – Z analizy wynika, że w okręgu nr 6 (gminy Łukowa, Obsza, Księżpol) przekroczona została norma przedstawicielstwa. Według obliczeń, ten okręg w powiecie powinno reprezentować czterech, a nie trzech radnych. Z tak dokonanej analizy danych wynika jednoznacznie, że niemożliwym jest dodanie kolejnego mandatu okręgowi wyborczemu nr 6, bowiem wojewoda lubelski ustalił liczbę mandatów w powiecie biłgorajskim na liczbę 23. Z normy przedstawicielstwa w poszczególnych okręgach wynika, że każdy okręg poza okręgiem nr 6 ma przydzieloną prawidłową liczbę mandatów. W takiej sytuacji koniecznym staje się ustalenie przez Radę Powiatu w Biłgoraju nowego zgodnego z prawem podziału powiatu na okręgi wyborcze – napisał Komisarz Wyborczy w Zamościu.

Rada Powiatu do 16 sierpnia 2018 roku, czyli najpóźniej 3 miesiące przed upływem kadencji, ma podjąć uchwałę w sprawie podziału powiatu biłgorajskiego na okręgi wyborcze. Możliwym rozwiązaniem będzie więc dołączenie gminy Księżpol do gmin Biszcza i Potok Górny oraz utworzenie okręgu wyborczego z gmin Łukowa, Obsza, Tarnogród.

Przypomnijmy, że w zmienianym okręgu nr 6 (gminy Łukowa, Obsza, Księżpol) mandat zdobyli: Kazimierz Paterak (PSL), Jarosław Piskorski (PSL) i Stanisław Rymarz (Biłgorajszczyzna). Dwóch ostatnich radnych pochodzi z gminy Księżpol. Natomiast w okręgu nr 4 (gminy Biszcza, Potok Górny i Tarnogród) mandat zdobyli: Marian Tokarski (PSL), Józef Borowiec (PiS), Jan Dudek (Prawica Biłgorajska) i Jarosław Lipiec (Biłgorajszczyzna). Trzech ostatnich to mieszkańcy gminy Potok Górny.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.