- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Będzie zmiana nazwy ulicy w Biłgoraju?

Już jakiś czas temu, na prośbę mieszkańca, pisaliśmy o kontrowersyjnej nazwie ulicy Aleksandra Puszkina w Biłgoraju. Być może nagłośnienie sprawy poskutkowało, bo w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta pojawił się punkt dotyczący zmiany nazwy tej ulicy.

- Reklama -

W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Biłgoraja pojawił się punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy Aleksandra Puszkina położonej na terenie miasta Biłgoraja.

Zgodnie z projektem uchwały dotychczasowa nazwa ul. Aleksandra Puszkina  zostałaby zmieniona na ul. Franciszka Maksymiliana Miklińskiego.

O wątpliwościach dotyczących nazwy ulicy Puszkina pisaliśmy tutaj: https://gazetabilgoraj.pl/czy-puszkin-zasluguje-na-swoja-ulice-w-bilgoraju/

- Reklama -

Skąd pomysł zmiany nazwy ulicy?
Z wnioskiem o zmianę nazwy ulicy Aleksandra Puszkina na ul. Franciszka Maksymiliana Miklińskiego wystąpili jej mieszkańcy. Konieczność zmiany nazwy ulicy uzasadniali potwierdzoną antypolską działalnością Aleksandra Puszkina. Mieszkańcy zaproponowali nadanie ulicy imienia Franciszka Maksymiliana Miklińskiego. Rada Osiedla Puszcza Solska pozytywnie zaopiniowała propozycję mieszkańców czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

 

Kim jest nowy potencjalny patron ulicy?


Franciszek Maksymilian Mikliński 02.10.1846 – 02.12.1929
urodził się w Radecznicy w roku 1842 jako syn Jana i Tekli z Gąsiorowskich. W 1863 r., mając 21 lat, jak większość jego rówieśników, pospieszył do oddziałów powstańczych by walczyć o wolność Ojczyzny. Dalszy jego los jest niestety mało znany. Wiadomo jedynie, że się ożenił i osiadł w pobliżu Biłgoraja był przypisany do gminy Puszcza Solska. Doczekał w roku 1918 wspaniałej chwili odzyskania przez Polskę
niepodległości, o którą walczył w młodości.
Jako weteran Powstania Narodowego 1863 r. (192. ppor. wet. Mikliński Franciszek) odznaczony został w dniu 8 listopada 1930 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej I. Mościckiego KRZYŻEM NIEPODLEGŁOŚCI Z MIECZAMI za pracę w dziele odzyskania niepodległości. Franciszek Mikliński zmarł 2 grudnia 1929 r. w wieku 87 lat. Pochowano go na starszej części obecnego cmentarza przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju.

 

Projekt uchwały zostanie poddany pod głosowanie Rady Miasta na najbliższej sesji Rady Miasta 28 wrześni. Jeśli zostanie przegłosowana,  wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Sad but true mówi

    Ja proponuję zmianę na coś modnego jak np ulica S. Bandery.
    Nikt tak jak on (Bohater 90% obecnych Ukraińców) nie walczył o wolność Polaków podczas drugiej WŚ. Oczywiście wolność od tego świata ziemskiego

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.