- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Będzie ulica imienia Tadeusza Kuźmińskiego

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Biłgoraja radni podjęli uchwałę w sprawie nadania ulicy nazwy Tadeusza Kuźmińskiego. W Biłgoraju będzie również plac Rynek Żydowski.

- Reklama -

Lokalizacja ulicy jest nieprzypadkowa. Znajduje się ona na terenie „Miasteczka na Szlaku Kultur Kresowych”, a więc miejsca, którego pomysłodawcą był Tadeusz Kuźmiński. Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta radni wyrazili również zgodę na nadanie nazwy Rynek Żydowski placowi wewnętrznemu wokół synagogi.

W związku z intensywnym zainwestowaniem terenów położonych w osiedlu Nadstawna na terenie „Miasteczka na Szlaku Kultur Kresowych” zachodzi konieczność nadania nazw nowym drogom wewnętrznym, stanowiącym współwłasność osób fizycznych i prawnych. Z wnioskiem o nadanie nazw dla nowej ulicy i placu, stanowiących drogi wewnętrzne, wystąpili współwłaściciele nieruchomości. Pozytywną opinię wydała Rada Osiedla Nadstawna.

Tadeusz Kuźmiński urodził się 15 października 1954 roku w Biłgoraju. W latach 1974-1975 pracował w Biłgorajskich Zakładach Naprawy Samochodów oraz w Spółdzielni Mieszkaniowej Łada. W roku 1981 zdecydował się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, pomimo trudnej sytuacji politycznej i warunkom niesprzyjającym prywatnej przedsiębiorczości. Do roku 1988 pracował w Spółdzielni Rzemieślniczej w Lubartowie, zajmującej się produkcją wyrobów drewnianych. W latach 1988-1990 przebywał w USA. W 1991 roku wraz z grupą biłgorajskich przedsiębiorców doprowadził do powstania firmy AMBRA, której był głównym
udziałowcem i wiceprezesem ds. inwestycji. W 1998 roku dzięki kreatywności i zaangażowaniu
Tadeusza Kuźmińskiego powstała również w Biłgoraju firma Model Opakowania. W latach 1997-2000  Tadeusz Kuźmiński był tam wiceprezesem ds. inwestycji. W obu firmach pracuje dzisiaj kilkuset mieszkańców Biłgoraja i okolic. – Wizjonerstwo Tadeusza Kuźmińskiego obejmowało nie tylko sferę biznesu, ale również troskę o społeczny i kulturalny rozwój miasta i regionu. Szczególnym tego wyrazem był pomysł budowy „Miasta na Szlaku Kultur Kresowych”. W 2005 roku z inicjatywy Tadeusza Kuźmińskiego powstała Fundacja Obywatelska na Rzecz Integracji Rozwoju Gospodarczego, Kultury, Turystyki i Sportu oraz Zachowania Tradycji Regionów Kresowych – Biłgoraj XXI, która realizuje unikatowy projekt w dolinie rzeki Białej Łady, „Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych” mające pełnić funkcję zaplecza kulturalnego, sportowo-rekreacyjnego i hotelowo-gastronomicznego – uzasadniał podczas sesji Jarosław Bondyra, zastępca burmistrza.

- Reklama -

Tadeusz Kuźmiński wspierał finansowo działalność wielu biłgorajskich organizacji, m.in. Biłgorajskiego Klubu Sportowego ŁADA, Funduszu Lokalnego Ziemi Biłgorajskiej oraz Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. I.B. Singera. 25 lipca 2008 r. Rada Miasta Biłgoraja w uznaniu zasług przyznała Tadeuszowi
Kuźmińskiemu tytuł honorowy „Zasłużony dla miasta Biłgoraja”.

18 lipca 2020 r. Tadeusz Kuźmiński zmarł po ciężkiej chorobie, pozostawiając swoim dzieciom realizację
rozpoczętych zamierzeń.

Nowa ulica Tadeusza Kuźmińskiego znajduje się na osiedlu Nadstawna. Biegnie od ul. Berka Joselewicza w kierunku południowym do ul. I.B. Singera.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź