- Reklama -

- Reklama -

Będzie to rok ważnych inwestycji

W ostatnich dniach grudnia turobińscy radni podjęli jedną z najważniejszych uchwał w ciągu roku, uchwałę budżetową. Rozpoczynający się rok zapowiada się dobrze.

- Reklama -

Uchwała budżetowa została podjęta 29 grudnia. – W budżecie gminy Turobin na 2022 rok ujęliśmy ważne dla mieszkańców inwestycje. Nie są to jedyne zadania, które wykonamy, ponieważ przygotowujemy wnioski na kolejne inwestycje. Jeżeli pozyskamy środki zewnętrzne, ten budżet będzie znacznie powiększony – mówi Andrzej Kozina, wójt gminy Turobin.

Władze gminy Turobin w planach mają remont drogi w miejscowości Czernięcinie Głównym. Koszt inwestycji to  510 tys. zł. Środki na inwestycję pochodzą z dotacji od wojewody lubelskiego  (250 tys. zł) oraz gminy Turobin (250 tys. zł). 

Wykonany zostanie również program funkcjonalno-użytkowy dla zadania dotyczącego budowy wodociągu z ujęcia Gródki. Koszt zadania wyniesie 89,5 tys. zł. Opracowanie programu potrzebne jest do rozpisania przetargu na budowę wodociągu Gródki – Huta Turobińska – Tokary, realizowanego w ramach programu Polski Ład. Gmina na ten cel otrzymała 5 mln 700 tys. zł.

W planach jest również opracowanie projektu technologicznego modernizacji oczyszczalni ścieków w Turobinie. Koszt zadania to 53 tys. zł.

Warto zaznaczyć, że na początku grudnia minionego roku gmina Turobin otrzymała wyrównanie subwencji ogólnej z Ministerstwa Finansów blisko 3 mln zł z przeznaczeniem na budowę sieci kanalizacji sanitarnej oraz 327 tys. zł z przeznaczeniem na wodociągi. – Środki te wpłynęły na konto gminy – zauważa wójt.  W ramach tych środków planowany jest gruntowny remont oczyszczalni ścieków typu LENNA która odbiera ścieki od mieszkańców Turobina i Przedmieścia, ponieważ te miejscowości są skanalizowane. Przypuszczalny koszt remontu to ponad 1,5 mln zł.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Na tym nie koniec. – W planie na 2022 chcielibyśmy wykonać remont drogi powiatowej w Zabłociu, dokończyć remont drogi gminnej w Czernięcinie Poduchownym, dokończyć budowę chodnika przy drodze powiatowej w Hucie Turobińskiej, wykonać most między Tarnawą Dużą a Guzówką, łączący dwie gminy (Wysokie i Turobin). Mamy w planach złożenie winsoków na Dom Kultury oraz remont dróg gminnych w większości miejscowości jak również remont przedszkola w Turobinie. Chcemy wykonać dokumentacje na chodnik w Tokarach oraz Gródkach. W Guzówce Kolonii, Elizówce, Olszance, Tarnawie Małej, Żurawiu, Gaju Czernięcińskim i Wólce Czernięcińskiej, Gródkach, Tokarach, Hucie Turobińskiej, Załawczu, Rokitowie, Żabnie chcielibyśmy wykonać utwardzenia części dróg gminnych – wyjaśnia wójt.

Władze gminy chcą również, aby poprawiać stan dróg powiatowych. – W latach poprzednich wnioskowaliśmy o remont wszystkich dróg powiatowych, o dokończenie remontu drogi powiatowej w Żabnie jak również o remont drogi powiatowej w Nowej Wsi. Będziemy ponawiać te wnioski – dodaje.

- Reklama -

Dotacja dla Biblioteki Publicznej w Turobinie wyniosła 330 tys. zł, a na upowszechnianie kultury fizycznej i sportu zaplanowano 130 tys. zł. Będą również pieniądze na zadnia, o których zdecydowali sami mieszkańcy. Fundusz sołecki wyniesie ponad 512 tys. zł. Dzięki temu w każdej miejscowości zostanie wykonana inwestycja. 

Samorząd gminy na oświatę przeznaczy 10 mln 750 tys. zł. Subwencja oświatowa z budżetu gminy to kwota 5 mln 351 tys. zł.

Wójt zaznacza, że uchwała budżetowa stanowi podstawę gospodarki finansowej jednostki samorządu terytorialnego. W swych zapisach zawiera m.in. kwotę planowanych dochodów bieżących i majątkowych, kwotę planowanych wydatków bieżących i majątkowych, kwotę deficytu lub planowanej nadwyżki wraz ze źródłami pokrycia deficytu albo przeznaczenia nadwyżki, limity zobowiązań czy kwotę przychodów oraz rozchodów.

Ponadto uchwała powinna zawierać szczególne zasady wykonywania budżetu jednostki samorządu terytorialnego w roku budżetowym, wynikające z odrębnych ustaw, oraz uprawnienia jednostki pomocniczej do prowadzenia gospodarki finansowej w ramach budżetu gminy, a także inne postanowienia, których obowiązek zamieszczenia w uchwale budżetowej wynika z postanowień organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego – dodaje wójt. 

Nad uchwałą budżetową głosowało 14 radnych. Radna Beata Warda była nieobecna. Jeden radny wstrzymał się od głosu. Za przyjęciem uchwały głosowali: Ryszard Mróz, Zofia Łukasik, Ryszard Marek, Teresa Becala, Roman Król, Adam Romanski, Marcin Szafraniec, Anna Mamona Szymanska i Andrzej Krawiec. Przeciw uchwale głosowali: Damian Fiut, Zdzisław Zwolak, Stanisław Górny i Radosław Tołpa.  

- Reklama -

4 Komentarze
 1. Ola mówi

  Z tego co pamiętam to radny powiatowy Krasoń w 2020 roku składał interpelacje do starosty o pilny remont drogi w Zabłociu.

 2. Radny z Gminy mówi

  Droga wojewodzka 848 Tarnawa Mala-Nowa Wies ktora idzie przez Czerniecin i Nowa Wies zostala uchwala Rady Powiatu zmieniona z kategorii wojewodzkiej na powiatowa.

  RADNY POWIATOWY MARCIN KULIG glosowal za
  a RADNY powiatowy JERZY KRASON byl przeciw bronil interesów naszej gminy.
  Teraz droga od 1 stycznia 2022 jest powiatowa i niestety niewiadomo kiedy bedzie zrobiona.
  Gdyby Radni Gminni w roku 2020 udzielili wkladu w kwocie 1 mln na wspólny Remont z Marszałkiem w tej chwili droga bylaby wyremontowana.
  Przeciwko uchwale ktora zabezpieczalaby srodki na inwestycje budowy drogi wojewodzkiej w roku 2020 glosowali : Zdzislaw Zwolak, Beata Warda, Radoslaw Tolpa, Stanislaw Gorny, Andrzej Krawiec, Jozef Gabka

 3. Adam mówi

  Gmina Turobin wnioskowala do Starostwa bo jest to droga powiatowa od poczatku 2019 roku o wykonanie drogi w Zablociu. Na co Starosta i Radny powiatowy Kulig sie nie zgadzali bo mowili ze nie maja pieniedzy. Gmina Turobin nawet wystapila o przejecie drogi na gminna i wykonanie na co Starosta sie nie zgodzil. W koncu w roku 2021 gmina zabezpieczyla srodki w wysokosci 200 000 zl zeby wyremontowac i Rada Gminy Turobin wystosowała petycje do Starosty w formie uchwaly. Po tych dzialaniach Starosta zadeklarowal na sesji w grudniu 2021 ze w 2022 droga bedzie wykonana. Wiadomym faktem jest ze bardzo dużo staran w remont tej drogi wlozyla Pani Apolonia oraz Pani Soltys Grazyna Szponar

 4. Sara mówi

  Panie wójcie a gdzie Nowa Wieś i Zabłocie ? Czy kiedyś przyjdzie taka władza albo co musi się stać żeby ktoś coś tam zrobił …. Gmina Turobin to nie tylko Turobin Gródki i Tarnawa . Ile można traktować niektóre miejscowości jak ziemia niczyja . Ma Pan takie chody wszędzie , w UW w strukturach partii rządzacej a co się dzieje w sprawie drogi która idzie przez czerniecin i Nowa wieś . ?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.