- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Będzie fotowoltaika dla mieszkańców Biłgoraja

Mieszkańcy Biłgoraja będą mieli możliwość skorzystania z dotacji na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Inwestycja będzie realizowana w przyszłym roku.

Władze miasta otrzymały informacje o możliwości otrzymania dofinasowania ze środków unijnych na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Aby umowa z marszałkiem województwa lubelskiego mogła być podpisana, konieczne było zapisanie inwestycji w wykazie przedsięwzięć. Dlatego na wniosek burmistrza miasta Biłgoraja Janusza Rosłana odbyła się sesja Rady Miasta.

Otrzymaliśmy informacje, że jeśli chcemy otrzymać środki, musimy pokazać, że mamy zabezpieczone w budżecie środki. Wprowadzamy ponad 5 mln zł na wykonanie tego zadania. 2 mln 200 tys. zł pochodzi z budżetu Unii, a 2 mln 850 zł z wpłat mieszkańców, na których budynkach będą zamontowane panele fotowoltaiczne. Kwota ta może ulec zmianie po przetargu. To przetarg pokaże jaka będzie cena. Do końca roku podpiszemy umowę z marszałkiem na dofinansowanie. Wówczas będziemy musieli znaleźć 350 gospodarstw domowych zainteresowanych montażem paneli fotowoltaicznych. Umowy z mieszkańcami musimy skompletować do końca marca 2022 roku. Dopiero wówczas będzie można ogłosić przetarg i rozpocząć realizację zadania. Wiele przed nami. Wniosków było sporo, ale przez ostatnie dwa lata wielu mieszkańców zainstalowało panele z własnych środków lub korzystając z innych dofinansowań. A wiec nie wiemy, jakim zainteresowaniem będzie się to cieszyło – mówił skarbnik Roman Żuk. 

Instalowane będą panele o mocy 3,2 kW. Dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie 50% kwoty. Szacunkowo zestaw może kosztować 15-16 tys. zł.

- Reklama -

Radny Jan Skrok zaznaczył, że zapowiadane są zmiany rozliczeń energii. Będzie to mniej korzystne dla odbiorów niż w chwili obecnej. – To jest jednak przyszłość. Trzeba zachęcać mieszkańców do montażu paneli fotowoltaicznych – dodaje.
Do słów radnego odniósł się skarbnik Roman Żuk. Zaznaczył, że wiele samorządów jest w takiej sytuacji jak miasto Biłgoraj. – Lobbują w kręgach rządowych, aby była zmiana ustawy, która spowoduje, że te osoby, które do 31 marca podpiszą z samorządami umowy na realizację inwestycji w ramach dotacji na odnawialne źródła energii będą korzystały z rozliczenia na starych zasadach. To są projekty, jak nasz parlament będzie głosował, nie wiemy. Jest szansa – mówił.
Również burmistrz Janusz Rosłan wyjaśnił, że ma informację od dyrektora departamentu z Urzędu Wojewódzkiego, że osoby, które z samorządem podpiszą umowy do końca marca, będą korzystały ze starych zasad rozliczania energii. – Taka instalacja będzie w stanie wyprodukować około 70-80% energii potrzebnej do ogrzania domu o powierzchni 130 mkw. Warto z tego skorzystać przy obecnej sytuacji, gdy inne źródła ogrzewania drożeją. Warto pomyśleć o takim sposobie wykorzystania energii. Zachęcam do skorzystania z programu – dodał.

 

- Reklama -

- Reklama -

2 Komentarze
  1. jan mówi

    https://www.gov.pl/web/klimat/sejm-przyjal-nowelizacje-ustawy-o-odnawialnych-zrodlach-energii-wprowadzajaca-zmiany-do-systemu-rozliczen-prosumentow
    Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyraża gotowość podjęcia działań, które pozwolą na realizację projektów parasolowych i grantowych finansowanych w ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) na lata 2014-20. Ministerstwo Klimatu i Środowiska w toku konsultacji przeprowadzonych z udziałem przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego opracowało projekt odpowiednich regulacji, umożliwiających osobom, które zawrą w terminie do 31 marca 2022 r. umowę na dofinansowanie albo zakup lub montaż mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, realizującym projekt dofinansowany w ramach RPO, a także złożą wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 grudnia 2023 r., dokonywanie rozliczenia wytworzonej i pobranej energii elektrycznej w oparciu o system opustów.

  2. Adam mówi

    Jeśli nie będzie zagwarantowanych starych zasad rozliczania energii to nie ma szans, żeby znaleźć 350 chętnych. Nawet jeśli będą stare zasady to też może być ciężko, bo kto miał założyć fotowoltaikę to już założył.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.