Będą pieniądze dla strażaków ochotników

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło już wyniki konkursu dla województwa lubelskiego ze środków tzw. Funduszu Sprawiedliwości. Wśród szczęśliwców znalazły się również gminy z powiatu biłgorajskiego.

Fundusz Sprawiedliwości to środki finansowe pochodzące od skazanych, nie od podatników. Przekazanie tych funduszy dla OSP w całej Polsce pozwala na realne zwiększenie pomocy dla ofiar wypadków. Strażacy ochotnicy są często pierwsi na miejscu wypadków drogowych i to od ich natychmiastowej pomocy zależy życie poszkodowanych. Niosą pomoc z wielkim oddaniem, a często z narażeniem własnego życia. Dzięki przygotowanemu w Ministerstwie Sprawiedliwości programowi finansowanemu z Funduszu Sprawiedliwości do Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju trafi nowoczesny sprzęt ratowniczy o wartości ponad 100 milionów złotych. W czerwcu w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju z inicjatywy poseł Agaty Borowiec odbyło się spotkanie w sprawie naboru wniosków na wyposażenie strażaków ochotników. Do Biłgoraja przyjechał Mikołaj Pawlak, dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Założenia programu są proste. To gmina kupuje w imieniu własnym wyposażenie dla strażaków z przeznaczeniem dla Ochotniczych Straży Pożarnych ze swojego terenu. W ramach konkursu można było kupić tylko wyposażenie i urządzenia ratownictwa, niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu zdarzenia: defibrylatory, torby ratownicze lub inny sprzęt, z wyłączeniem pojazdów.

Obowiązkowe było zabezpieczenie przez gminę wkładu własnego finansowego w wysokości tylko 1% wartości zadań objętych wnioskiem.

Ochotnicze Straże Pożarne nie mogły składać wniosków o dotację. Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków o dofinansowanie są jednostki sektora finansów publicznych: gminy i miasta na prawach powiatu z obszaru województwa, w ramach którego prowadzony jest nabór.

Oto gminy, które otrzymały dofinansowanie. Wysokość przyznanych środków nie jest znana. Umowy będą podpisywane przez wójtów i burmistrzów i przyszłym tygodniu.

Z powiatu biłgorajskiego o środki nie starała się gmina Biłgoraj. Lista gmin, która otrzymała dofinansowanie: Aleksandrów, Józefów, Tereszpol, Turobin, Tarnogród, Łukowa, Obsza, Goraj, Frampol, Księżpol, Potok Górny, Biszcza, Miasto Biłgoraj.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.