- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Beata Strzałka nie jest komisarzem gminy Biłgoraj!

Beata Strzałka nie jest komisarzem gminy Biłgoraj! Bo generalnie tak ją wszyscy określali. Od pierwszych dni swojej aktywności w Urzędzie Gminy, podpisuje się tytułem ... wójta i znacznie bardziej woli by właśnie tak ją tytułowano, Nam też zwróciła uwagę i poprosiła o sprostowanie, że nie przychodzi tu jako jakiś komisarz, ale "wyznaczona do pełnienia funkcji wójta Gminy Biłgoraj". Będziemy pilnować, bo jest ciekawie.

- Reklama -

Sama zamiana, która dzieje się w gminie Biłgoraj jest ciekawa. Wiesław Różyński, były już  wójt gminy Biłgoraj, który od 17 lat zarządzał gminą, w wyborach parlamentarnych 15 października zdobył mandat poselski.   Tego samego dnia stracił uprawnienia wójta, gdyż prawo zabrania łączenia funkcji posła z funkcjami włodarzy  samorządów.

 

Na ponad miesiąc  gminie zapanowało „bezkrólewie”. Wraz z odwołaniem Różyńskiego, z automatu pracę stracił również jego zastępca, Wojciech Dziduch. Z ustawy o samorządzie gminnym  jasno wynika, że wraz z wygaszeniem mandatu wójta, automatycznie odwołuje się również jego zastępców ze stanowisk. Pod nieobecność formalnie wyznaczonego włodarza, uprawnienia  wójta w gminie posiadała jej sekretarz, Teresa Różańska ZOBACZ TUTAJ

W rozmowie z Nową Gazetą Biłgorajską ustępujący wójt nie ukrywał, że jego zdaniem  dobrze by było, aby funkcję komisarza objął jego dotychczasowy zastępca, który zna sprawy gminy.

 

17 listopada powiat obiegła informacja, że premier Mateusz Morawiecki powołał na Komisarza Gminy powołał  Beatę Strzałkę  z PiS.  Posłankę IX kadencji, która w wyborach parlamentarnych w 2023 nie zdobyła mandatu na kolejną kadencję.  Do czasu wyboru nowego wójta ma ona zastąpić  Wiesława Różyńskiego (PSL).

 

ZOBACZ TUTAJ

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

30 listopada Strzałka i Różyński  spotkali się na sesji Rady Gminy Biłgoraj już w nowych „odwróconych”  rolach. Dotychczasowy wójt jako poseł, a była posłanka jako wójt.  Zasiedli po  przeciwnych końcach długiego stołu. Nie było wzajemnych gratulacji i dobrych rad.

 

Wyznaczona przez Mateusza Morawieckiego do pełnienia roli wójta Beata Strzałka odniosła się do zaistniałej sytuacji:

– Jest to wskazanie przez Prezesa Rady Ministrów na Wniosek Wojewody Lubelskiego. I tak też to potraktowałam – że jest to funkcja powierzona mi na pewien czas, czyli do objęcia stanowiska wójta przez osobę wybraną w wyborach samorządowych – tłumaczyła Beata Strzałka

Strzałka przypomniała, że pełniła funkcję radnej rady powiatu, członka zarządu powiatu, a przez ostatnie 4 lata wykonywała mandat posła RP.

 

-Mam nadzieję, że to doświadczenie pomoże mi w pracy. Dziś z tego miejsca chciałabym Państwa prosić o dobrą współpracę, o wyrozumiałość, jeżeli zdarzą się sytuacje, że w pewien sposób nie będę mogła zaspokoić Państwa wiedzy lub oczekiwań. Jest to dla mnie nowa funkcja, nowy samorząd.  Obiecuję, że będę współpracować z każdym z Państwa i będę do Państwa dyspozycji – mówiła podczas sesji Beata Strzałka.

 

Ale wygląda na to, że w gminie jeszcze nie wszyscy przyzwyczaili się do nowej pani wójt.  Podczas gdy  Beata Strzałka od pierwszych dni swojej obecności w urzędzie gminy podpisuje się  tytułem wójta, Przewodniczącemu Rady Gminy Janowi  Majewskiemu, ten tytuł w stosunku do polityk PiS nie przeszedł  przez gardło. Do wybranej przez premiera Komisarz zwracał się: „pani Beata”, „pani Komisarz”, „wybrana do pełnienia funkcji wójta”.

 

Również Wiesław Różyński zwracał się do Beaty Strzałki  „Pani Komisarz”.

Beata Strzałka napisała również do naszej redakcji w odniesieniu do relacji, jaka ukazała się z dzisiejszej sesji, gdzie nazwaliśmy ją „komisarzem”.

„Nie pełnię funkcji komisarza, a zgodnie z uzasadnieniem i ustawą o samorządzie gminnym zostałam wyznaczona do pełnienia funkcji wójta Gminy Biłgoraj. Pozdrawiam Beata Strzałka”

By nie działać w izolacji, sprawdziliśmy jak inne gminy radzą sobie z tytułowaniem „tymczasowych wójtów i burmistrzów”.

W wyborach parlamentarnych w całej Polsce 13 samorządowców dostało się do Parlamentu.  Premier Morawiecki powołał więc 13 komisarzy. Na stronach gmin, specjalnie sprawdziliśmy, jak samorządy  tytułują osoby pełniące obowiązki wójta lub burmistrza na swoich stronach internetowych:

 

 • Spytkowice – strona niezaktualizowana

 

 • Kotla

 • Dzierżoniów –

 • Płużnica

 

 • Pruszcz Gdański

 • Ustrzyki Dolne

 • Słupca

 • Piła

 • Sopot –  strona niezaktualizowana

 

 • Inowrocław

 • Tychy 

 

 

 

Z całej trzynastki komisarzy tylko dwóch postanowiło przyjąć tytuł wójta, bez oznaczania ‚pełniący funkcję” czy „pełniący obowiązki” co sugerowałoby  czasowość tej funkcji. To wójt  Dawid Homa ze Świliczy na Podkarpaciu oraz  wójt Beata Strzałka z Biłgoraja.

 

A  wracając do sesji, tu  poseł Różyński,  zwracał się miedzy innymi do „Pani Komisarz Beaty Strzałki” i mówił, że jest dumny z  gminy Biłgoraj. Chwalił radę, urzędników, sołtysów za współpracę, za osiągnięcia i wspólne działania zmierzające ku zadowoleniu mieszkańców. Mówił też o przeciwnościach, z jakimi przyszło mu się zmagać:

 

-Byliśmy niedoceniani przez innych. Jest mi przykro, bo mój start [red: w wyborach parlamentarnych]  był to też sprzeciw wobec tego, jak traktuje się samorządy, jak traktuje się naszą gminę. Nie mogliśmy liczyć na środki przez 4 lata w sprawach drogowych, świetlic. Było bardzo ciężko. Moją czarą goryczy jest to, że w ciągu tych 17 lat w gminie Biłgoraj powstała Lokalna Grupa Działania.Dzięki Gminie Biłgoraj, dzięki jej pracownikom. Zaprosiliśmy wszystkich wójtów, byliśmy największym beneficjentem. To zabolało innych i dziś chce się nam to odebrać. Powstała druga grupa, taka fajna, bo Silne Biłgorajskie, rozbijająca nas.  A tu skorzystały Koła Gospodyń, Strażacy Samorządy i dziś realizujemy konkretne inwestycjemówił poseł Różyński.

 

-Będę zawsze z tą gminą, będę sprawdzał zapewniał.

 

Odchodzącemu wójtowi dziękowali również pracownicy gminy oraz sołtysi, którzy aż dwa razy zaśpiewali dla odchodzącego wójta.

 

 

        

 

 

- Reklama -

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.