- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

„Bawimy się razem”

- Reklama -

"Bawimy się razem" to projekt, który realizuje Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Dolina w Lipinach Dolnych (gm. Potok Górny). Jest on finansowany ze środków polsko-amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu "Równać szanse" Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Projekt skierowany jest do 16-osobowej grupy gimnazjalistów. Młodzież angażuje się w działania mające na celu zaspokojenie jej potrzeb w zakresie zwiększania aktywności w czasie wolnym od nauki. Organizuje wolny czas swoim młodszym kolegom z podstawówki.

Koordynatorem projektu jest Elżbieta Pułapa, która napisała wniosek i pozyskała środki na realizację zadania. – Projekt ruszył 1 marca. W zasadzie to młodzież sama wymyśliła ten projekt, określiła, czym chce się zajmować. 16-osobowa grupa gimnazjalistów podjęła się przez pół roku organizować czas wolny dzieciom ze szkół podstawowych w Lipinach Dolnych i Lipinach Górnych-Borowinie. Sama też rozpropagowała ten pomysł wśród swoich młodszych kolegów, zachęcając ich do wspólnej zabawy. Jednym z takich przejawów aktywności młodych ludzi było spotkanie autorskie z Joanną Wachowiak. Na realizację projektu otrzymaliśmy grant w wysokości 8,5 tys. zł – mówi Elżbieta Pułapa. Od początku kwietnia w każdą sobotę gimnazjaliści przychodzą do filii bibliotecznej w Lipinach Dolnych, gdzie spędzają swój wolny czas na zabawie z młodszymi kolegami. Zainteresowanie jest spore. Na spotkania z młodzieżą przychodzi ponad 20 dzieci. Tematy spotkań zmieniają się, więc dzieciaki nie mogą narzekać na nudę. – Zakupiliśmy gry planszowe, sprzęt nagłaśniający. Dzieci tańczą, grają, rysują, malują. Młodzież organizuje im konkursy plastyczne, kalambury. Kiedy będzie cieplej, planujemy wyjść na zewnątrz. Gimnazjaliści chcą pokazać kolegom gry i zabawy ze swojego dzieciństwa. Będzie zabawa w chowanego, podchody, gra w gumę, klasy. Chcemy pokazać, jak bawiły się dzieci kilkadziesiąt lat temu, zabawy, które teraz nie są już tak popularne – opisuje koordynatorka. – Młodzież fajnie się sprawdza. Widać, że sprawia jej to wiele radości, a dzieciakom jeszcze więcej. Przychodzi ich coraz więcej – dodaje. Oprócz wspólnych zajęć z dziećmi gimnazjaliści robią sobie "świętowanie projektu". Polega to na tym, że organizują maratony filmowe. Zbierają się o godz. 19.00 w bibliotece i do samego rana oglądają wspólnie filmy.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Zwieńczeniem projektu ma być festyn. – Projekt będzie się kończył świętem wsi. Chcemy zorganizować festyn, który poprowadzą gimnazjaliści. Młodzież przygotuje też dzieci do występu. Mamy w planie zaproszenie innych zespołów z naszej gminy, ale też i z ościennych – mówi Elżbieta Pułapa. Wstępny termin festynu to 30 lipca. Natomiast w sierpniu młodzież zaplanowała wspólny wyjazd do Józefowa. Całodzienny pobyt zarezerwowano na zwiedzanie Roztocza i wspólne ognisko. – Poprzez realizację tego projektu młodzież ma osiągnąć taką umiejętność jak podejmowanie decyzji. Młodzi ludzie nauczą się planowania organizowania czegoś dla innych, współpracy w grupie, doświadczą bycia członkiem grupy, uświadomią sobie swoje mocne i słabe strony. Odkryją też swój potencjał twórczy i odpowiedzialność za swoje działanie – zaznacza Elżbieta Pułapa.

To już kolejny projekt realizowany przez Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich "Dolina". Wcześniej Stowarzyszenie prowadziło projekt pod nazwą "Gamerka". Skierowany był on do grupy młodzieży w przedziale wiekowym od 13 do 19 lat z czterech miejscowości w gminie Potok Górny. W ramach projektu, który trwał 15 miesięcy, młodzież realizowała się w wielu podjętych przedsięwzięciach. Przygotowała widowisko obrzędowe pn.: "Wesele po lipińsku", które zaprezentowała podczas dożynek gminno-parafialnych. Grupa projektowa przygotowywała makietę, która odzwierciedliła zabudowę fragmentu wsi. Młodzież zorganizowała zajęcia plenerowe dla młodszych kolegów podczas pikniku rodzinnego, który odbył się w Szkole Podstawowej w Lipinach Górnych-Borowinie. Organizowano także wspólne wycieczki i spotkania. Całkowita wartość projektu opiewała na ponad 40 tys. zł. Stowarzyszenie przekazało na ten cel ponad 30 tys. zł ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanych przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Pozostałe pieniądze pochodziły od gminy i środków własnych Stowarzyszenia. Pozyskane fundusze spożytkowano na zakup 20 par skórzanego obuwia, stanowiącego element ludowego stroju biłgorajskiego dla grupy obrzędowej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.