Paramedica

„Baśnie, bajki, bajeczki”

Podopieczni nauczycielki plastyki Anny Świcy mogą poszczycić się ogromnym sukcesem. Ich prace plastyczne zdobyły aż trzy pierwsze nagrody, jedną drugą oraz pięć wyróżnień. To wyjątkowa okazja zaprezentowania młodych artystów, których zdolności plastyczne doceniło jury konkursowe. Na konkurs nadesłano 329 prac z 29 placówek z całej Polski. Komisja konkursowa w składzie: Violetta Furtak – nauczyciel pracowni inicjatyw kulturalnych MDK Chełm, plastyk – przewodnicząca, Jagoda Barczyńska – historyk sztuki – Muzeum Ziemi Chełmskiej, Elżbieta Krzywicka – artysta plastyk – nauczyciel MDK, Agata Sobczyk – nauczyciel pracowni inicjatyw kulturalnych MDK Chełm, przyznała nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach wiekowych. Temat konkursu to wspaniała okazja do rozwijania zainteresowań tematyką baśni i bajek. To możliwość rozbudzenia wrażliwości, fantazji i wyobraźni. Uczestniczące w konkursie dzieci i młodzież różnymi środkami artystycznymi pokazały wspaniały świat, który mogły poznać dzięki książkom przeczytanym w dzieciństwie, i jaki mogą stworzyć same dzięki swoim zdolnościom i kreatywności.

I nagroda w kategorii 9-12 lat przypadła pracy wykonanej przez dwunastoletniego Andżela Dziwurę. Andżelo zainspirował się bohaterem znanej wielu młodym ludziom baśniowej opowieści napisanej przez Jana Brzechwę pt. "Pan Kleks". Anna Pędziwiatr, której praca otrzymała I nagrodę w kategorii wiekowej 13-15 lat, ma czternaście lat. Ania zilustrowała własną oryginalną bajkę. Jej praca to obraz zatytułowany "W Bajkowej Krainie". Namalowała rudowłosą dziewczynkę o wielkich szmaragdowych oczach, która odkrywa własny niepowtarzalny świat, pełen zwierząt, barwnych kwiatów i roślin.

W kategorii 16-18 lat I nagroda przypadła rysunkowi wykonanemu przez siedemnastoletnią Julię Kudełkę. Praca Julki to obraz przedstawiający bajkowy i tajemniczy świat ptaków. Wykorzystując linearny rysunek markerami i oszczędne plamy koloru, autorka osiągnęła połączenie efektownej perspektywy i wyważonej kompozycji. W tej samej kategorii wiekowej II nagrodę otrzymała Aleksandra Farion (lat 17). Ola namalowała farbami akrylowymi obraz zatytułowany "Alicja w Krainie Kruków". Tu młoda artystka, posługując się plamą barwną, uzyskała obraz tajemniczy i intrygujący, gdyż ukryte wśród gęstwiny kwiatów czarne ptaki czyhają na małą zagubioną dziewczynkę, która chce wejść do tajemniczego świata marzeń. Wyróżnienia zdobyły prace Julii Furmanek (lat 5) – "Czerwony Kapturek", Zuzanny Błaszkiewicz (lat 10) – "Wędrówka ślimaków", Amelii Senczyny (lat 11) – "Mała Syrenka", oraz Weroniki Woźnicy (lat 15) i Patrycji Różańskiej (lat 15), które zainspirowały się i zilustrowały baśń Hansa Chrystiana Andersena "Calineczka". Każda z prac to małe dzieło sztuki. Efekt zdolności i próba przekazania twórczych przemyśleń na temat ponadczasowych wartości zawartych w baśniach i bajkach.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.