- Reklama -

Bal w Krainie Książki na biało-czerwono

Stroje w kolorach białym i czerwony były „wejściówką” na imprezę „Bal w Krainie Książki na biało-czerwono”, która odbyła się 5 czerwca 2019 roku w Aleksandrowie. Jej celem było zaproszenie najmłodszych do świętowania XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oraz rocznic wydarzeń związanych z upadkiem komunizmu Polsce.

Uczestniczyło w niej ponad 130 dzieci z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie-grupy pięciolatków i sześciolatków oraz z kl. I- III ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie pod opieką swoich wychowawczyń. Gośćmi honorowymi byli przedstawiciele Stowarzyszenia  Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Biłgorajskiej – Koła Gminnego z Aleksandrowa prezes Edward Nowak i sekretarz Janina Bielak.

Bal rozpoczął się od wiersza „Kto ty jesteś” Władysława Bełzy, gdzie  w rolę pytających wcieli się kombatanci, a dzieci odpowiadały. Ta wspólna recytacja utworu  z „Katechizmu polskiego dziecka” była bardzo wzruszająca.

Następnie uczestnicy wysłuchali fragmentu z książki „Asiunia” Joanny Papuzińskiej w wykonaniu pani Janiny Bielak. „To co, mieliśmy kluski zmarnować.”- takim zadaniem zakończyła się czytana historia. Przywołała ona świat wojny widziany oczami dziecka, ale i pokazała, że również wtedy ludzie starli się żyć normalnie nie zapominając o humorze, który dodawał sił.  Potem goście honorowi opowiedzieli maluchom o tym jak trudne było ich dzieciństwo w czasie wojny i tuż po niej oraz uświadomili im, że patriotą można być w każdym wieku i czasie.  W dalszej części imprezy odbyła się parad klas i prezentacja przygotowanych pod opieką wychowawczyń wierszyków o Polsce.

Został także podsumowany konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater literacki”. Komisja uznała, że wszystkie dzieci otrzymają nagrody za ogromne zaangażowanie plastyczne i emocjonalne. Dyplomy i nagrody wręczyli uczestnikom, dyrektor szkoły podstawowej Krzysztof Kwiatkowski i nauczyciel bibliotekarz Ewa Jastrzębska. Wszystkie prace można było oglądać na wystawie, która towarzyszyła imprezie. Koło Przyjaciół Biblioteki dla najmłodszych przygotowało zabawy, m. in.: dzieci tworzyły żywą flagę, szukały barw narodowych czy inscenizowały wierszyki. Były tez animacje z chustą i tunelem KLANZY, malowanie twarzy i zabawa.

Bal zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna wspólnie ze Szkołą Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie i Biblioteką Szkolną oraz Przedszkolem „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie.

Patrząc na roześmiane buzie maluchów uczestniczących w balu promowanie postaw patriotycznych i czytania poprzez zabawę jest dla dzieci ciekawe, a także przynosi oczekiwane efekty.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.