- Reklama -

Będa szukać liderów przyszłości

Biłgorajska Telewizja Kablowa rozpoczęła przygotowania do III Mistrzostw Debat Oksfordzkich LIDERZY PRZYSZŁOŚCI  2017. Do tegorocznych dyskusji dołączyły kolejne szkoły: Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Biłgoraja i I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Europejskiej z Zamościa. W sumie 8 szkół z powiatów biłgorajskiego i zamojskiego sprawdzi swoje umiejętności podczas tegorocznych mistrzostw. Tegoroczna nowość to także podział mistrzostw na 3 etapy. Pierwszy to cztery debaty wszystkich uczestników, które już 23 i 24 października. O parach jakie staną naprzeciwko siebie, o tym czy będą "za", czy "przeciw "tezie" oraz nad jaką tezą będą debatować zdecydował los. Spotkanie z przedstawicielami szkół i losowanie odbyło się w poniedziałek w Biłgorajskim Centrum Kultury. O to wyniki tego głosowania, tym samym zapowiedź przebiegu I etapu mistrzostw:

I etap:

23 października:

godzina: 10:00

TEZA: Liberalizacja prawa dotyczącego uzyskania pozwolenia na broń gwarantem poczucia własnego bezpieczeństwa

Drużyna Propozycji: Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Biłgoraja

Drużyna Opozycji: Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej z Biłgoraja

godzina: 12:00

TEZA: Czerpanie korzyści finansowych ze sprzedaży symboli narodowych powinno być zakazane.

Drużyna Propozycji: I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Europejskiej z Zamościa

Drużyna Opozycji: Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska ze Zwierzyńca

24 października

- Reklama -

godzina:10:00

TEZA: W polskim parlamencie powinien być wprowadzony ustawowo parytet

Drużyna Propozycji: I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ z Biłgoraja

Drużyna Opozycji: Zespół Szkół Leśnych z Biłgoraja

godzina 12:00

TEZA: Ekolodzy protestujący przeciw wycince drzew w Puszczy Białowieskiej nie mają racji.

Drużyna Propozycji: Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących z Biłgoraja

Drużyna Opozycji: Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących z Biłgoraja

Podczas I etaputTrzy osobowe Jury – Loża Ekspertów  będzie wsłuchiwać się w argumentacje uczestników, po każdej z debat każdy z jurorów będzie miał prawo przyznania jednego punktu którejś z drużyn, tym samym wyłonią zwycięzców, którzy przechodzą do II etapu.

II etap , to według analogicznych zasad dwie debaty, które wyłonią finalistów.

WIELKI FINAŁ zaplanowaliśmy na koniec listopada. Wtedy zmierzą się dwie najlepsze drużyny, zawalczą o tytuł LIDERÓW PRZYSZŁOŚCI 2017. Nowością jest też fakt, że w finale drużyny będą wcześniej znać tezę, dopiero tuż przed debatą odbędzie się losowanie która z drużyn jest w opozycji, a która w propozycji.  W WIELKIM FINALE uczestników oceniać będzie jury, w którego skład wejdą zaproszeni goście, tak jak w latach ubiegłych, kiedy w Loży zasiadali min.: Henryk Wujec czy o. Tomasz Dostatni.

Nagroda główna to kilkudniowa wycieczka zagraniczna dla zwycięskiej drużyny wraz z opiekunem. W poprzednich edycjach były to wyprawy do Wiednia i Rzymu. Koszt wycieczki w stu procentach sfinansowany jest przez darczyńców mistrzostw. Sponsorem głównym jest firma MODEL Opakowania.

Jako organizatorzy mistrzostw jesteśmy przekonani, że debaty oksfordzkie, to świetne, sprawdzone już, narzędzie edukacyjne, które z pewnością pomoże w dalszym procesie kształcenia i karierze zawodowej wszystkim uczestnikom. Debaty uczą nie tylko kulturalnej polemiki, ale i pokazują, że każdy problem ma co najmniej dwie płaszczyzny. Uczą pewności siebie, komunikacji interpersonalnej, umiejętności budowania argumentacji i dają odwagę, by publicznie artykułować swoje myśli. Organizacja mistrzostw debat oksfordzkich da młodym szansę skonfrontowanie swoich umiejętności z kolegami z innych szkół, zaprezentowanie się szerszemu audytorium.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.